18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Idziemy na dno

Polska zapłaci Niemcom za zatrucie Odry? "Odszkodowania"

Wojciech Kozicki
22.08.2022  11:38
Polska zapłaci Niemcom za skażenie Odry? "Odszkodowania"
Polska zapłaci Niemcom za skażenie Odry? "Odszkodowania" Fot: ANDRZEJ SZKOCKI / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Zatruta Odra i skażenie rzeki to nie tylko katastrofa ekologiczna. To może być również katastrofa finansowa dla Polski. Pojawiły się nowe informacje o możliwych odszkodowaniach, które Polska musiałaby zapłacić Niemcom za zatrucie rzeki. Skażenie Odry pociągnie PiS na dno razem z całym krajem?

Wciąż nie wiadomo co zatruło Odrę i spowodowało masowe śnięcie ryb. Kto jest winny? Tego nie wiemy, ale jeśli okaże się, że to Polacy doprowadzili do katastrofy ekologicznej, może nas to wszystkich słono kosztować. Karol Ciężak z Towarzystwa na Rzecz Ziemi w rozmowie z „Wprost” powiedział, że Niemcy mogą wystąpić o „gigantyczne odszkodowania” za skażenie rzeki.

Nie wiemy kto zatruł Odrę, ale zapłacą Polacy

Karol Ciężak podkreśla, że niezależnie od ewentualnych niemieckich roszczeń, Polacy i tak zapłacą za zatrucie Odry. Czekają nas gigantyczne koszty programów naprawczych z budżetu państwa. Przez wiele dekad będą konieczne działania pochłaniające miliony złotych.

Doszło do zanieczyszczenia wspólnej rzeki na niewyobrażalną skalę. Koszt naprawy poniesiemy wszyscy, ponieważ instytucje będą wszczynać programy naprawcze z naszych pieniędzy. Ekosystem to nie jest klika gatunków, ale cały układ. Jego naprawa, o ile w ogóle się to uda, potrwa wiele dekad i pochłonie miliony – uważa Ciężak. (Wprost)

Zdaniem Karola Ciężaka złapanie truciciela i ustalenie osób winnych za skażenie Odry będzie niezwykle trudne. On podejrzewa jednak, że za zatrutą rzekę odpowiada jeden z dużych zakładów przemysłowych, których w obrębie Odry jest kilka. W piątek producent papieru firma Jack-Pol zaczęła być oskarżana o zatrucie Odry, więc już dementuje te plotki i grozi pozwami za pomówienia i fake newsy.