18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Odszkodowania za NOP-y

Polska zapłaci za powikłania po szczepieniach

09.12.2021  20:30
Sejm zdecydował. Będą odszkodowania za powikłania po szczepieniu
Sejm zdecydował. Będą odszkodowania za powikłania po szczepieniu Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Okazuje się, że szczepionki nie są tak bezpieczne jak zapewniają producenci. Zdarzają się powikłania, działania niepożądane, a nawet zgony. Za NOP-y nikt nie ponosi odpowiedzialności, ale zapłaci za nie Polska. W Sejmie trwają prace nad utworzeniem funduszu kompensacyjnego, który będzie zapewniał wypłaty odszkodowań za NOP-y po szczepieniach.

W Sejmie w czwartek została uchwalona nowelizacja ustawy, która pozwoli na otworzenie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych dla osób, które zaszczepiły się przeciw koronawirusowi i zostały hospitalizowane z powodu odczynów poszczepiennych. Niemal wszyscy posłowie obecni w Sejmie (426 z 439) głosowali za powstaniem funduszu, a przeciw były jedynie ananasy z Konfederacji. Wcześniej Komisja Zdrowia poparła zmianę zgłoszoną przez posła Jarosław Sachajko z Kukiz'15, która wydłuża termin złożenia wniosku o przyznanie świadczenia kompensacyjnego do 5 lat z 3 lat od dnia wykonania szczepienia. 

Odszkodowania za powikłania po szczepionce. Kto dostanie pieniądze?

Projekt zakłada, że osoby, które doświadczyły niepożądanych reakcji zdrowotnych po szczepionkach, nie będą musiały walczyć w sądach powszechnych. Rozpatrzenie wniosku o odszkodowanie ma wynosić 2 miesiące, a jego maksymalna kwota wyniesie 100 tysięcy złotych. Oczywiście wysokość odszkodowania zależy od długości pobytu w szpitalu, a minimalna długość hospitalizacji musi wynosić co najmniej 14 dni. Co ważne, środki zostaną wypłacone wyłączenie, gdy w wyniku szczepienia pojawią się działania niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, takie jak np. wstrząs anafilaktyczny.

Świadczenie będzie uzyskiwane w trybie postępowania administracyjnego zakończonego decyzją administracyjną Rzecznika Praw Pacjenta (RPP), po uzyskaniu w ramach tego postępowania opinii Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Termin na rozpatrzenie wniosku wyniesie dwa miesiące, co ma zapewnić szybkie ustalenie prawa do świadczenia i jego szybką wypłatę – podaje Rmf24.pl. 

Koszt złożenia wniosku o odszkodowanie będzie wynosił 200 zł, a pieniądze należy wpłacić na rachunek Funduszu. Jeśli świadczenie zostanie przyznane, wnioskodawca otrzyma zwrot tej kwoty. Fundusz obejmuje NOP-y, które wystąpiły w wyniku szczepień przeciwko COVID-19 przeprowadzonych po 26 grudnia 2020 roku oraz powstałe w wyniku innych szczepień ochronnych od 1 stycznia 2023 roku.

Skąd pieniądze na odszkodowania?

Skąd PiS weźmie pieniądze na odszkodowania? Mają pochodzić z wpłat na rachunek bankowy Funduszu, dokonywanych przez firmy farmaceutyczne czy hurtownie, które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na realizację dostaw szczepionek ochronnych.

Z danych PZH (Państwowego Zakładu Higieny) wynika, że - zgodnie z przewidywaniami - niepożądane odczyny poszczepienne stanowią ułamek liczby wykonanych szczepień. Spodziewać się należy, że będziemy mieli 11 przypadków na 1 mln szczepionek. To naprawdę niewielka i skończona liczba pacjentów – oceniła Marcelina Zawisza (Lewica), proponując poszerzenie definicji ciężkiego powikłania po szczepieniach.

Czytaj także