18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Liczba chorych szokuje

Zamkną polskie miasto przez koronawirusa? "Strefa zero"

Wojciech Kozicki
06.04.2020  13:23
Koronawirus w Polsce - Krotoszyn zostanie strefą zamkniętą?
Koronawirus w Polsce - Krotoszyn zostanie strefą zamkniętą? Fot: DOMIN/AGENCJA SE/East News - ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Pandemia koronawirusa wymusza nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. W Chinach pokonano wirusa SARS-CoV-2, gdy zamknięto największe miasta i odizolowano kilkadziesiąt milionów ludzi. Czy w Polsce zostanie zastosowane takie samo rozwiązanie?

Koronawirus w Polsce to nadal rosnąca liczba chorych i ofiar śmiertelnych, a minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada, że najgorsze dopiero nadciąga i zbliża się „gwałtowny wzrost zachorowań”. Tymczasem sytuacja w niektórych miastach robi się dramatyczna i pojawiły się doniesienia, że np. Krotoszyn może zostać odcięty od świata. Jak na razie jest to największe ognisko SARS-CoV-2 w Wielkopolsce.

Wielkopolska i koronawirus

Powiat krotoszyński toczy nierówną walkę z koronawirusem i zaczyna przegrywać. Jak podaje „Wirtualna Polska”, potwierdzono tam ponad 80 przypadków zachorowań na COVID-19. Zachorowało tak wielu funkcjonariuszy, że konieczne było zamknięcie komendy policji.

W mieście wykryto 82 przypadki koronawirusa, z czego 6 osób zmarło. W krotoszyńskim szpitalu choruje personel i pacjenci. W piątek zamknięto tam oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgiczny i wewnętrzny z pododdziałem kardiologicznym. Wojewoda przyznał, że sytuacja jet bardzo trudna – podaje natemat pl 6 kwietnia.

Szpital w Krotoszynie również przegrał bitwę z koronawirusem. Ewakuowano 23 pacjentów, by nie mieli kontaktu z chorymi.

W poniedziałek rano 6 kwietnia „zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem wojewody wielkopolskiego, burmistrza Krotoszyna, dyrektora szpitala, służb sanitarnych i policji.” Wojewoda Łukasz Mikołajczyk zwrócił uwagę, że epidemia się rozprzestrzenia, a mieszkańcy jeżdżą na zakupy do innego powiatu. Czy w związku z tym miasto zostanie zamknięte?

Na tym etapie nie ma decyzji o tym, by powiat stał się "strefą zero", ale musimy podjąć działania, które zredukują rozprzestrzenianie się koronawirusa na tym terenie. Nie wykluczamy żadnej opcji. Decyzję o zamknięciu miasta czy powiatu podejmuje rząd – powiedział Mikołajczyk. (krotoszyn.naszemiasto.pl)

Przeczytaj więcej
Komentarze