18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sytuacja jest poważna

Polskie norki zakażone koronawirusem. Wszystkie zostaną wybite?

Bartłomiej Ciepielewski
24.11.2020  17:05
Norki są zagrożone
Norki są zagrożone Fot: ANATOLY Foto/Shutterstock

Badacze z gdańskich uniwersytetów, wraz ze wsparciem lekarzy weterynarii, przebadali polskie fermy norek hodowlanych. Potwierdziły się najgorsze przypuszczenia. Zmutowany koronawirus dotarł do naszego kraju.

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia zwierząt hodowlanych. Pod kątem obecności koronawirusa przebadano 91 norek. Nosicielami okazało się aż 8 osobników. Niestety to może być wierzchołek góry lodowej.

Lekarze weterynarii pod nadzorem dr Łukasza Rąbalskiego oraz dr Macieja Grzybka przeprowadzili testy w losowych fermach norek na pomorzu. Badania polegały na pobraniu wymazów z gardła, na protokole stosowanym podczas diagnozy zakażeń u ludzi.

Polska stała się kolejną ofiarą zmutowanego wirusa, którego nosicielem są zwierzęta hodowlane. Naukowcy zalecają wzmożony monitoring epizootiologiczny. Mają być przeprowadzone kolejne badania w poszukiwaniu zwierząt przenoszących tego wirusa.

Jakie zwierzęta mogą przenosić koronawirusa?

Wstępne badania zakładają, że koronawirus może zostać przeniesiony z człowieka na zwierzęta takie jak chomiki, norki, króliki, gryzonie, nietoperze i makaki. Na razie nie wiadomo jak rozwinie się sytuacja w naszym kraju. Czy czeka nas masowe mordowanie norek tak jak w Danii?

Przeczytaj więcej
Komentarze