18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polacy wściekli

Polskie wojsko wzywa rezerwistów. Biorą nawet 60-latków!

12.09.2021  16:03
Wojsko chce nowych rezerwistów
Wojsko chce nowych rezerwistów Fot: Soft Light/Shutterstock

Teoretycznie wezwanie od WKU może otrzymać każdy, choć w praktyce otrzymują je głównie osoby starsze, nawet po 60. roku życia. Wszystko za sprawą skomplikowanego systemu szkolenia rezerwistów.

Przez wiele lat system szkolenia rezerwistów traktowany był po macoszemu. Sytuacja uległa zmianie w 2020 roku, kiedy to szef Sztabu Generalnego generał Rajmund Andrzejczak zapowiedział wskrzeszenie tej praktyki. Już w zeszłym roku w planach było przeszkolenie 200 tysięcy rezerwistów, lecz wszystko pokrzyżowała pandemia. W tym roku sytuacja uległa zmianie...

Właśnie dzisiaj dostałem bilet do rezerwy. St. Kpr. prawie 52 lata. Młode byki w rurkach po*********ą z piwkiem po mieście, a mnie starego w kamasze. Idę na zwolnienie, zresztą mam nadciśnienie i parę innych dolegliwości. Niech sebiksów biorą, co nie wiedzą jak do pralki swoje śmierdzące gacie wrzucić, może czegoś by się nauczyli. Syf był i będzie syfem - mówi jeden ze zbulwersowanych internautów.

Rezerwiści przyznają, że nie mają czasu wyruszać na 3 tygodnie szkolenia w czasie, gdy mają pracę, a dodatkowo muszą opiekować się domem i rodziną.

WKU powołuje seniorów

Wezwanie na wojskowe ćwiczenia jest decyzją administracyjną, od której można odwołać się w ciągu 14 dni od odebrania pisma. Za zignorowanie "zaproszenia" grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, choć zwykle kończy się na grzywnie lub karze ograniczenia wolności.

Ćwiczenia mogą trwać do 90 dni, choć zwykle zamykają się maksymalnie w czterech tygodniach. Dodatkowo za uczestnictwo przewidziane jest wynagrodzenie.

WKU informuje, że "obowiązkowi służby wojskowej podlegają obywatele polscy, począwszy od dnia, w którym ukończą osiemnaście lat życia, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą pięćdziesiąt pięć lat życia, a posiadający stopień podoficerski lub oficerski - sześćdziesiąt lat życia".

W praktyce powołania otrzymują osoby starsze, ponieważ system szkolenia obejmuje jedynie mężczyzn po służbie wojskowej, która od 12 lat jest już zawieszona. Z roku na rok liczba przeszkolonych rezerwistów będzie wzrastać.

Czytaj także