18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mają gest!

Polskie zakony przyjmą uchodźców. Biskupi zapłacą za pomoc

06.12.2021  19:02
Zakony przyjmą uchodźców
Zakony przyjmą uchodźców Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Polskie zakony przyjmą wkrótce kilkudziesięciu uchodźców, którzy przebywają teraz w ośrodkach dla cudzoziemców. Pobyt zagranicznych gości zostanie sfinansowany przez biskupów.

Podczas lubelskiej Gali Wolontariatu ksiądz Mieczysław Puzewicz oświadczył, że cztery zakony wyraziły zgodę na udostępnienie klasztorów osobom przebywającym w ośrodkach dla cudzoziemców.

To odpowiedź na materialne potrzeby przybywających do Polski rodzin. W sumie na razie chodzi o blisko 30 osób - ogłosił duchowny.

Uchodźcy, którym zakonnicy przygotowują miejsce, dotarli do naszego kraju kilka tygodni temu. Wśród nich są zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby bez rodzin. Większość z nich podchodzi z Etiopii, Kuby, Afganistanu oraz Białorusi.

Migranci trafią do klasztorów

Ksiądz Puzewicz podkreśla, że cudzoziemcy, którzy zostaną przyjęci po weryfikacji służb, zalegalizowali swój pobyt na terenie Polski. Na osoby te czeka 40 mieszkań, przygotowanych przez siostry zakonne.

To mieszkania udostępniane przez zgromadzenia zakonne - sióstr białych, sióstr nazaretanek, franciszkanek misjonarek maryi i ojców białych lub osoby prywatne. Dostaliśmy jeden cały klasztor. Siostry prowadzą przedszkole i zamieszkały przy nim. To 12 pokoi - dodaje ks. Puzewicz.

Po prośbach księdza Mieczysława Puzewicza kilku biskupów podjęło decyzję o przekazaniu pieniędzy na pokrycie kosztów pobytu migrantów. Do tej pory zgodę wyraził między innymi lubelski biskup pomocniczy Adam Bab oraz kardynał Kazimierz Nycz.