18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie ma przebacz

Powołania rezerwistów w Polsce. Szkolenia są obowiązkowe

10.03.2022  12:12
Rezerwiści trafią na szkolenia
Rezerwiści trafią na szkolenia Fot: Jakub Kaminski/East News

Wojskowa Komenda Uzupełnień wzywa rezerwistów z całej Polski na obowiązkowe ćwiczenia. Szkolenia zaplanowane są już na przyszły miesiąc. Zgodnie z polskim prawem armia może powołać do 200 tysięcy rezerwistów.

Rezerwiści z całej Polski otrzymują wezwania z WKU dotyczące obowiązkowych ćwiczeń wojskowych. Powołanie mógł odebrać każdy żołnierz, przeniesiony do rezerwy.

Ćwiczenia są obowiązkowe, a możliwości ich uniknięcia są naprawdę niewielkie. Dlatego wysyłamy karty od lutego, aby rezerwiści mieli czas przygotować swoje życie zawodowe i prywatne na okres ćwiczeń - przekazał zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień, mjr Mariusz Maury.

Od 2020 roku powołania były tymczasowo zawieszone ze względu na pandemię COVID-19.

Obowiązkowe ćwiczenia rezerwistów

Major Maury dodał, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ćwiczenia w jednostkach rozpoczną się już w kwietniu. Szkolenie będzie trwało maksymalnie pięć dni.

Jak podkreśla, działania te nie mają nic wspólnego z wojną w Ukrainie i "nie należy tych sytuacji ze sobą łączyć". Po otrzymaniu wezwania uczestnik musi stawić się na ćwiczeniach niezależnie od tego, czy przebywa za granicą, prowadzi swoją firmę, czy też pracuje w państwowej spółce.

Czytaj także