18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niemcy boją się

Niemcy odgradzają się od Polski. Powstaje stała bariera

Bartłomiej Ciepielewski
12.11.2020  16:47
Niemcy chcą się od nas oddzielić
Niemcy chcą się od nas oddzielić Fot: canadastock/Shutterstock

Niemcy boją się ataku wirusa zza wschodniej granicy. Rozpoczęto budowę ogrodzenia, oddzielającego oba kraje. Polski rząd nie komentuje decyzji.

Stałe ogrodzenie na granicy z Polską ma chronić niemieckie świnie przed natarciem afrykańskiego pomoru świń. W obawie przed przedostaniem się ASF w głąb Niemiec, zapadła decyzja o zbudowaniu bariery.

Na granicy państw znajduje się już ponad 200 kilometrów płotu. Jego wysokość nie przekroczy 1 metra, aby sarny lub jelenie mogły bez kłopotów pokonać przeszkodę. Poza murem rozstawiono również mobilne ogrodzenie elektryczne.

Niemiecki plan na walkę z ASF

Jesienią minister ochrony konsumentów, Ursula Nonnemacher, zapowiedziała, że powołany zostanie zespół nadzorujący działania techniczne, co usprawni współpracę z policją, lekarzami weterynarii, a także strażą pożarną.

Chorobę wykryto już u ponad 140 martwych dzików w powiatach Odra-Szprewa i Szprewa-Nysa. Dotychczas nie ucierpiały świnie domowe.

ASF w Polsce przyczynił się do wybicia tysięcy świń. Na terenie kraju odnotowano również ponad 3 tysiące martwych dzików, które były zakażone wirusem.

Czytaj także
Przeczytaj więcej