18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

coś nam grozi?

Pożar w Czarnobylu. Państwowa Agencja Atomowa alarmuje w sprawie jodu

15.04.2020  15:51
Pożar w Czarnobylu. Państwowa Agencja Atomowa alarmuje w sprawie jodu
Pożar w Czarnobylu. Państwowa Agencja Atomowa alarmuje w sprawie jodu Fot: Roman Belogorodov/Shutterstock

Polska Państwowa Agencja Atomowa odniosła się do doniesień o pożarach wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu i pogłosek o zwiększonym promieniowaniu. Mają ważny apel do Polaków.

Przez ponad tydzień ukraińska straż pożarna zmagała się z potężnym pożarem w strefie zamkniętej. To teren wokół elektrowni w Czarnobylu, gdzie w 1986 roku doszło do wybuchu jednego z reaktorów. Tereny wokół elektrowni do dziś pozostają skażone, a ogień, który pojawił się tam w ostatnim tygodniu, dotarł do najbardziej napromieniowanych obszarów i był już zaledwie kilkaset metrów od elektrowni.

Na szczęście na pomoc strażakom przyszedł deszcz. Teraz trwa jedynie dogaszanie żaru i ściółki leśnej. Pojawiły się jednak pogłoski o niesionym wraz z wiatrem radioaktywnym pyle. Ludzie zaczęli rozważać nawet picie płynu Lugola i przyjmowanie jodu.

Coś nam grozi?

Państwowa Agencja Atomowa uspokaja jednak - w tej chwili nie ma w Polsce żadnego zagrożenia wynikającego z pożarów w Czarnobylu, a zażywanie jodu na własną rękę, może nam jedynie zaszkodzić.

Poziomy skażeń promieniotwórczych powietrza wynikające z pożarów lasów w otoczeniu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie mają obecnie wpływu na sytuację radiacyjną na terenie Polski 

- podała Agencja w środę.

Samodzielne przyjmowanie preparatów ze stabilnym jodem może być szkodliwe dla zdrowia, skutkiem ubocznym stosowania preparatów może być nadmierne uaktywnienie tarczycy, co może doprowadzić do jej nadczynności. U niektórych pacjentów, w tym cierpiących na zaburzenia układu krążenia, może doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia - alarmują.

logo Tu się dzieje