18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

DRAMAT W NOWEJ BIAŁEJ

Ogień zabrał ludziom wszystko. Premier obiecuje pomoc

Emilia Waszczuk
20.06.2021  10:49
Pożar w Nowej Białej odebrał ludziom cały dobytek. Premier obiecuje pomoc
Pożar w Nowej Białej odebrał ludziom cały dobytek. Premier obiecuje pomoc Fot: Adam Guz/KPRM, Piotr Korczak/REPORTER

Mateusz Morawiecki udał się do miejscowości Nowa Biała, gdzie w sobotę w olbrzymim pożarze spłonęło ponad 20 domów mieszkalnych. Premier zapowiedział kompleksową pomoc ofiarom żywiołu.

W sobotę 19 czerwca w miejscowości Nowa Biała w Małopolsce doszło do tragicznego pożaru. Spłonęło ponad 40 budynków, z czego połowa to domy mieszkalne. Zabudowania płonęły jak zapałki. Z żywiołem walczyło 99 zastępów straży pożarnej.

Mieszkańcy Nowej Białej stracili cały swój dobytek. Spłonęły ich domy i zabudowania gospodarcze. Straż pożarna rozstawiła we wsi specjalne namioty, a na miejsce pojechał premier Mateusz Morawiecki, który zapewnił o kompleksowej pomocy dla poszkodowanych.

Premier Mateusz Morawiecki obiecuje pomoc po pożarze

W niedzielę rano w Małopolsce zwołany został sztab kryzysowy z udziałem premiera. Po nim Mateusz Morawiecki zwrócił się do mieszkańców Nowej Białej. Ogłosił, że rząd nie zostawi ich w obliczu tragedii samych. Mają otrzymać nie tylko pomoc doraźną, ale też wsparcie w odbudowie domów.

Chcę powiedzieć mieszkańcom Nowej Białej, którzy ucierpieli: nie tylko nie zostawimy państwa samych, ale będziemy robić wszystko, żeby ta pomoc trafiła tutaj na dniach, pomoc bezpośrednia dla mieszkańców, dla rodzin, ale także pomoc państwa polskiego w odbudowie budynków mieszkalnych, zabudowań gospodarczych

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Od siły ognia silniejsza może być tylko ludzka solidarność.  My tę solidarność ludzką na pewno tutaj pokażemy. Będziemy w maksymalnie szybkim czasie przywracać prąd, przywracać budynki gospodarcze, budynki mieszkalne do takiego stanu, by rodziny mogły tutaj z powrotem żyć i mieszkać

– dodał szef rządu.

Spłonęły zabytkowe budynki. Ludzie zostaną bez domów?

Mieszkańcy spalonych budynków stoją przed dodatkowym problemem – zabudowa Nowej Białej w znacznej części objęta jest nadzorem konserwatora zabytków. To oznacza, że odbudowa domów może być niemożliwa lub mocno utrudniona. Również w obliczu tego problemu premier Morawiecki zapowiedział pomoc państwa.

Potrzebna będzie, szanowni mieszkańcy, bardzo szybka ścieżka związana z pozwoleniami na budowę, ponieważ ta zabudowa budynków mieszkalnych jest objęta procedurami wojewódzkiego konserwatora zabytków, a to oznaczałoby znaczące przedłużenie tej procedury. Zrobię wszystko, żeby zmienić nasze procedury i odpowiednim rozporządzeniem Rady Ministrów umożliwić odbudowę budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych jak najszybciej

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na miejscu pożaru nadal trwają działania służb, strażacy ciągle odnajdują zarzewia ognia, głównie w budynkach gospodarczych. Trwa rozbiórka zniszczonych zabudowań. W sprawie wszczęte zostanie śledztwo pod nadzorem prokuratury.

Bardzo chciałem podziękować za koordynację panu wojewodzie Łukaszowi Kmicie, który świetnie organizował całą akcję koordynacyjną pomiędzy wszystkimi służbami, także komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej. Szybkość tej akcji ratunkowej była zasadnicza

- powiedział premier, dziękując straży pożarnej - państwowej i ochotniczej - za akcję ratunkową. 

Mateusz Morawiecki osobno podziękował też za pomoc i wsparcie mieszkańcom Nowej Białej, którzy w obliczu pożaru pomogli poszkodowanym sąsiadom.

logo Tu się dzieje