18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pandemia i robactwo

Plaga tajemniczych robaków w polskim mieście. Prawdziwa inwazja

16.04.2020  12:55
Plaga tajemniczych robaków w polskim mieście. Prawdziwa inwazja
Plaga tajemniczych robaków w polskim mieście. Prawdziwa inwazja Fot: Asier Romero/Shutterstock

Plaga robaków nawiedziła Poznań. Miasto musi teraz walczyć nie tylko z pandemią koronawirusa i złymi nastrojami społecznymi, ale dodatkowo jeszcze z tajemniczymi rojami owadów.

Poznań walczy nie tylko z koronawirusem, ale również z prawdziwą inwazją owadów. Na niektórych drzewach można zaobserwować dosłownie roje dziwnych, czarnych robaków oblepiających pnie żywą masą.

Te małe owady przybyły do naszego kraju z południa Europy. Poznaniacy przechodząc koło "żywych" drzew, zastanawiają się czy robaki nie są dla nich niebezpieczne. Te tysiące żywej masy to pluskwiaki śródziemnomorskie.

Poznań: Plaga robaków nawiedziła miasto

Do tej pory żyły jedynie na południu Europy z uwagi na dogodną temperaturę tam panującą. Niemniej, u nas przez zmiany klimatu również zrobiło się cieplej i pluskwiaki rozgościły się tu na dobre. Nie są to jednak lokatorzy, z których Polacy się cieszą.

O ile nie przyjdzie jakaś porządna zima to owady te opanują całą Europę z klimatem umiarkowanym. Pluskwiaki mogą ugryźć, jednak nie są niebezpieczne dla człowieka. Żerują na lipie. Gromadzą się na tych drzewach na zimowanie, prawdopodobnie dlatego, by wiosną młode mogły odżywiać się pąkami lip. Później przechodzą na inne rośliny zielne, tam żerują i przeobrażają się w postacie dorosłe

- mówił w rozmowie z Fakt24 Tomasz Rutkowski ze Zbiorów Przyrodniczych Wydziału Biologii UAM już kilka miesięcy temu, kiedy pluskwiaki zaczęły być widoczne.

Póki co, nie zaobserwowano negatywnego wpływu tych owadów na nasz ekosystem. Nie zmienia to jednak faktu, że nie każdemu spodobają się tacy goście. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze