18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rewolucja w kodeksie pracy

Praca zdalna dla wszystkich? Będą zmiany w przepisach!

Wojciech Kozicki
31.07.2020  09:19
Koronawirus i praca zdalna -  kodeks pracy czeka zmiany?
Koronawirus i praca zdalna - kodeks pracy czeka zmiany? Fot: Facebook/Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

Epidemia koronawirusa uderza nie tylko w zdrowie Polaków, ale też ich miejsca pracy. Ministerstwo Rodziny reaguje na rosnącą liczbę przypadków COVID-19 i przygotowuje nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w trybie pilnym chce wprowadzić nowelizację kodeksu pracy. Jak ujawnia „Rzeczpospolita”, rząd planuje na stałe wprowadzić pracę zdalną do kodeksu pracy. Podkreśla, że pracodawcy i pracownicy dobrze ją przyjęli, a jednocześnie taka forma pracy zredukuje transmisję koronawirusa w społeczeństwie.

Koronawirus i praca zdalna - będą nowe przepisy

Obecne rozwiązania, gdy to wyłącznie pracodawca decyduje o skierowaniu zatrudnionego do pracy zdalnej, wynikają z potrzeby przeciwdziałania zakażeniom koronawirusem i z założenia mają tymczasowy charakter. Gdyby praca zdalna miała wejść do kodeksu pracy na stałe, to należałoby doprecyzować te zasady  - powiedział główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek. (RP.pl)

Łyszczek podkreśla, że ostateczna decyzja dotycząca pracy zdalnej powinna należeć do pracodawcy i powinna „uwzględniać faktyczne możliwości świadczenia tej pracy przez pracownika”. Tymczasem Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan już prognozuje, że praca zdalna najprawdopodobniej na stałe wejdzie do polskich firm i zapewne będzie świadczona na zmianę w biurze i w domu, być może w oddzielnych zespołach.

W przypadku pracy zdalnej problematyczne może okazać się uregulowanie kwestii odpowiedzialności pracodawcy za bezpieczeństwo i higienę pracy zdalnej.

Krótko mówiąc, czy jeśli taki pracownik w godzinach pracy obleje się wrzątkiem w kuchni, to czy należy to traktować jako wypadek przy pracy, z wszelkimi tego konsekwencjami, czy też nie. Uważam, że należałoby posiłkować się rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi telepracy – zastanawia się Wiesław Łyszczek. (RP.pl)

Zagłosuj

Czy Szumowski powinien podać się do dymisji?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze