18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koniec antyszczepionkowców?

Pracodawcy chcą odizolować nieszczepionych. Będą zmiany w prawie?

29.06.2021  15:38
Pracodawcy nie chcą nieszczepionych
Pracodawcy nie chcą nieszczepionych Fot: Alex Qwenergy/Shutterstock

Pracodawcy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że antyszczepionkowcy mogą stanowić poważne zagrożenie dla ich firm. Jednak do "odizolowania" takich osób potrzebna jest zmiana prawa. Rząd wkrótce ugnie się pod naporem przedsiębiorców?

Pracodawcy chcą, by rząd uchwalił prawo umożliwiające weryfikowanie tego, który pracownik przyjął szczepionkę przeciw COVID-19. Chodzi głównie o osoby zatrudnione w fabrykach, które nie mogą pracować zdalnie.

To już pewne, że przed nami kolejna fala koronawirusa w wyjątkowo zaraźliwym wariancie Delta, do której możemy się zawczasu przygotować. Pracodawcom potrzebna jest jednak informacja na temat tego, kto jest już zaszczepiony, przez co stanowi mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania COVID-19, a kto właśnie dostał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i powinien być odizolowany od reszty pracowników i klientów danego przedsiębiorcy - mówi w rozmowie z rp.pl Robert Lisicki, Dyrektor Departamentu Konfederacji Lewiatan.

Właściciele firm zdają sobie sprawę z tego, że antyszczepionkowcy mogą wpływać na wydajność zespołu, a nawet utratę dochodów w przypadku tymczasowego zamknięcia firmy.

Antyszczepionkowcy stracą pracę?

Obecne prawo nie pozwala pracodawcom na kontrolowanie certyfikatów szczepień przeciw COVID-19. Nawet dobrowolne okazanie dokumentu w świetle przepisów jest dość dyskusyjne.

W mojej ocenie informacja o tym, czy pracownik został zaszczepiony stanowi informację o stanie zdrowia. W związku z tym należy do szczególnej kategorii danych wrażliwych, które są chronione w wyższym stopniu niż inne dane osobowe - mówi w rozmowie z prawo.pl Krzysztof Szocik z kancelarii Adwokaci i Radcy Prawni.

Jak zauważa Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan, spełnienie żądań przedsiębiorców prawdopodobnie będzie wymagało zmiany prawa. Rząd ugnie się pod wpływem postulatów i pozwoli na szczepionkowe kontrole w zakładach pracy?