18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Załatwił się na amen

Proboszcz otworzył sklep monopolowy. Teraz ma spore kłopoty

Bartłomiej Ciepielewski
24.09.2021  21:29
Ksiądz znalazł sposób na dodatkowe pieniądze
Ksiądz znalazł sposób na dodatkowe pieniądze Fot: Daniel Jedzura/Shutterstock

Ksiądz biznesmen idąc śladem ojca Tadeusza Rydzyka podjął decyzję o rozpoczęciu własnego biznesu, dzięki któremu mógłby zarobić fortunę. Rok temu duchowny otworzył monopolowy, jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem. Do toruńskiego redemptorysty sporo mu brakuje.

Szczegóły na temat przedsiębiorczego duchownego przekazał portal gminaherby.pl. Ks. Marek z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa postanowił zainwestować swoje oszczędności w rozwój wyjątkowo dochodowego biznesu.

Proboszcz otworzył w Myszkowie (woj. śląskie) sklepik z alkoholami. Mieszkańcy przyznają, że był tam duży wybór trunków oraz atrakcyjne ceny.

Jak poinformował portal gminaerby.pl, ks. Marek całkiem dobrze ukrył swoją działalność. Firma była zarejestrowana w Zabrzu, natomiast zmian we wpisach dokonywano już w Zawierciu lub Ogrodzieńcu. Jednak wkrótce tajemnica wyszła na jaw, co stało przysporzyło kapłanowi sporych kłopotów.

Ksiądz ukarany za prowadzenie sklepu monopolowego

O komentarz w tej sprawie "Super Express" poprosił Kurię Gliwicką. Rzecznik prasowy ks. Krystian Piechaczek przekazał szczegóły na temat podjętych kroków względem przedsiębiorczego duchownego.

Kodeks Prawa Kanonicznego zakazuje osobom duchownym zajmowania się działalnością handlową (por. kanony 286 i 1392). Biskup Gliwicki nie wyraził zgody na tego typu działalność; nie był również proszony o udzielenie takiego pozwolenia. Jednym z ważniejszych zadań, jakie Kościół wypełnia na rzecz społeczeństwa, jest troska o trzeźwość narodu. Dlatego też czerpanie zysków ze sprzedaży alkoholu przez osoby duchowne stoi w jaskrawej sprzeczności z tym zadaniem. Biskup Gliwicki, po zapoznaniu się z omawianą sprawą oraz po wysłuchaniu wyjaśnień ks. Marka, postanowił z dniem 24 października br. odwołać go z zajmowanego urzędu administratora parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Herbach oraz o tymczasowym nieprzydzielaniu mu innych funkcji i zadań - napisał ks. Piechaczek, rzecznik prasowy kurii.

Firma księdza Marka rozpoczęła działalność 1 kwietnia 2020 roku, lecz po roku została odsprzedana bliskiej znajomej spowiednika. Wszystko wskazuje na to, że Tadeusz Rydzyk nie doczeka się prędko biznesowej konkurencji.

Czytaj także
Przeczytaj więcej