18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Śmiertelność 90%"

Prof. Horban ostrzega - system dotarł do ściany

Wojciech Kozicki
12.11.2020  11:28
Prof. Horban ostrzega rośnie śmiertelność w Polsce
Prof. Horban ostrzega rośnie śmiertelność w Polsce Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Koronawirus w Polsce zbiera śmiertelne żniwo, liczba zakażeń i zgonów rośnie dramatycznie. Okazuje się, że polska służba zdrowia właśnie upada pod ciężarem epidemii. Profesor Horban bije na alarm, że „przekroczyliśmy wydolność systemu” i czeka nas fala śmierci.

Epidemia COVID-19 jest już nie do powstrzymania, padają kolejne rekordy zakażeń i zgonów. Tymczasem zdaniem prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera ds. COVID-19, na OIOM-ach i OIT-ach będzie umierało znacznie więcej osób. Poinformował, że sytuacja jest dramatyczna i obecnie na Oddziale Intensywnej Terapii w Szpitalu Zakaźnym na Woli w Warszawie umiera z powodu COVID-19 średnio 65 proc. pacjentów.

Koronawirus i problemy służby zdrowia

W ostatnich dniach coraz częściej słyszymy w mediach, że system ochrony zdrowia nie wytrzyma takiego naporu pacjentów zakażonych COVID-19. Kiedy dojdziemy do granic jego wytrzymałości i możliwości?

Nawet już ją przekroczyliśmy. Stąd decyzja o budowie szpitali tymczasowych - komentuje prof. Horban. (Radio ZET)

Profesor Horban zwraca też uwagę, że brakuje leku hamującego replikację koronawirusa. Jego dostawy odbywają się przez Unię Europejską, a „ponoć z przyczyn  technologicznych firma nie może zaoferować większych dostaw”. Nie wyrabiają też instalacje tlenowe w szpitalach, które kiedyś wystarczyły na kilka dni,  a teraz tlenu wystarcza tylko na kilka godzin.

Teoretycznie osobom, które lądują na oddziałach intensywnej terapii, należy jak najszybciej podać tlen – 60-80 litrów na minutę (normalnie podaje się około 5–10 litrów tlenu na minutę) – przypomina radiozet.pl

Zdaniem Horbana, brakuje również personelu medycznego. Profesor podkreśla, że istotą leczenia jest zapobieganie zalewaniu płuc przez płyn wysiękowy i uduszeniu się pacjenta. Jeśli jednak brakuje opieki medycznej, „śmiertelność sięga 90%”.

Przeczytaj więcej
Komentarze