18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ponisą konsekwencje?

Prokuratura szuka kobiet, które dokonały aborcji po wyroku TK

Bartłomiej Ciepielewski
08.02.2021  14:19
Kobiety zostaną znowu upokorzone?
Kobiety zostaną znowu upokorzone? Fot: Piotr Hukalo/East News

Prokuratura w Białymstoku zbiera dane o wszystkich kobietach, które przerwały ciążę po 22 października 2020 roku. Działania te podjęto po złożeniu zawiadomienia przez organizację pro-life.

Białostocka prokuratura okręgowa chce uzyskać dane wszystkich pacjentek, u których przeprowadzono aborcję od 23 października 2020 roku do połowy stycznia bieżącego roku.

Śledczy chcą, aby szpital wskazał, na podstawie jakich przesłanek zostały przeprowadzone aborcje. Prosi o to "dla celów postępowania przygotowawczego" a na piśmie z prokuratury znajduje się adnotacja "sprawa wyjątkowo pilna! - poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

Prokuratura ma wątpliwości, od kiedy aborcja w Polsce przestała być legalna. Szpitale są zatem proszone o dane na temat pacjentek, które przerwały ciąże. W dokumentach znajdą się informacje o powodzie przerwania ciąży oraz pełna dokumentacja medyczna.

Prokuratura pyta szpitale o przeprowadzone aborcje

Gromadzenie informacji w sprawie rozpoczęto po uzyskaniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, które zgłosiła do prokuratury Fundacja Pro-Prawo do Życia. Zarząd tej organizacji uważa, że przerwanie ciąży przestało być legalne wraz z dniem, w którym zapadł wyrok, czyli od 23 października.

Lekarze informują, że celem tego typu działań jest wywarcie presji na władzach szpitali. Zabieg ten będzie skutecznie odstraszał od szukania nieścisłości prawnych, które umożliwiłyby kontynuowanie aborcji.

Czytaj także
Przeczytaj więcej