18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Historyczny moment

Przemówienie Joe Bidena na Zamku Królewskim

26.03.2022  18:40
Historyczne przemówienie prezydenta Joe Bidena na Zamku Królewskim
Historyczne przemówienie prezydenta Joe Bidena na Zamku Królewskim Fot: Piotr Molecki/East News

Joe Biden przyjechał do Polski, by pokazać całemu światu, że nasz polsko-amerykański sojusz ma się dobrze. Jasne jest, że zauważyć ma to głównie Władimir Putin. Dziś, aby jeszcze mocniej to podkreślić, prezydent USA wygłosił historyczne przemówienie na Zamku Królewskim.

Andrzej Duda z pewnością jest w tym momencie równie dumny, jak wczoraj na pierwszym spotkaniu z Joe Bidenem w Rzeszowie. Kiedy za naszą wschodnią granicą dzieją się rzeczy straszne, bo Polski przybywa przyjaciel, w którym pokładamy całą nadzieję.

Polska czuje się pewniej głównie dlatego, że należy do NATO. Gdyby Władimir Putin zdecydował się zaatakować nas tak samo, jak Ukrainę, musiałby zgodzić się jednocześnie na III wojnę światową. Wszyscy mają nadzieję, że ta myśl powstrzymuje go przed eskalacją konfliktu.

Historyczne przemówienie prezydenta Joe Bidena na Zamku Królewskim

Joe Biden przyleciał do Polski w piątek 25 marca, a 26 marca w sobotę znalazł się w Warszawie na Zamku Królewskim. To właśnie tutaj wygłosił przemówienie, które jednocześnie natychmiast zyskało rangę historycznego.

Nie lękajcie się - te słowa Jana Pawła II odmieniły świat. To przesłanie, które pokona brutalność tej brutalnej wojny

- powiedział prezydent USA Joe Biden podczas przemówienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

"Bohaterski opór Ukrainy jest walką o podstawowe zasady wolnego społeczeństwa. Moje przesłanie dla Ukrainy: Stoimy z wami - kropka" - mówił Joe Biden do wielotysięcznej widowni na gromadzonej w Warszawie.

"Gospodarka Rosji zostanie zmniejszona o połowę. Wcześniej była 11. największą gospodarką świata. Wkrótce nie wejdzie nawet do 20 największych" - wspominał Joe Biden, podkreślając konsekwencje, jakie spotkają Rosję za rozpoczęcie wojny w Ukrainie.

Wzmocnimy wschodnią flankę NATO. Mamy święty obowiązek w ramach art. 5 NATO, by chronić każdej piędzi terytorium NATO

- mówił prezydent USA. 

Rosja zdławiła dzisiaj demokrację. Słowa Putina, że denazyfikuje Ukrainę, to cyniczne kłamstwo i obrzydliwość. NATO jest obronnym sojuszem, nigdy nie chciało upadku Rosji. Rosja od początku chciała przemocy

- podkreślał Joe Biden.

Myślicie, że po wszystkim skoczył z Andrzejem Dudą na pizzę?