18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kto wywołał kupokalipsę?

Przyczyna awarii Czajki ujawniona! "Zawiadomienie do prokuratury"

17.01.2022  14:11
Znana przyczyna awarii Czajki. Trzaskowski ma czyste sumienie?
Znana przyczyna awarii Czajki. Trzaskowski ma czyste sumienie? Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Jaka była przyczyna awarii oczyszczalni „Czajka” w Warszawie? Wiele osób podejrzewało, że coś to tu śmierdzi i... te osoby miały rację! Potwierdzono, że Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji złożyło zawiadomienie do prokuratury.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wreszcie ujawniło jaka była  przyczyna awarii kolektorów przesyłających ścieki pod Wisłą do oczyszczalni "Czajka", do której doszło w sierpniu 2020 roku. Po roku zakończyły się badania przyczyny awarii i wiadomo dlaczego doszło do „kupokalipsy” w stolicy. Nie spodziewajcie się jednak, że ktokolwiek zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Awaria Czajki. Przyczyna wycieku w Warszawie

Okazuje się, że awaria Czajki nastąpiła z powodu błędów w projekcie zleconym w 2006 roku. Z braku możliwości odpowiedniego drenażu nie udało się odprowadzić nadmiaru wody i ścieków z przestrzeni otaczającej rurociągi. Właściwy drenaż uniemożliwiłoby osiągnięcie niebezpiecznego dla instalacji ciśnienia zewnętrznego generowanego ciśnieniem z rurociągu syfonu. Podkreślano, że w dokumentacji, którą dysponowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, nic nie wskazywało na zły system drenażu.

Ekspertyza Politechniki Krakowskiej, jako przyczynę awarii wskazuje błąd w pierwotnym projekcie budowy układu przesyłowego polegający na braku zaprojektowania odpowiedniego drenażu. Wskutek braku takiego drenażu wyciek ścieków z rurociągu wytworzył krytyczny poziom ciśnienia na zewnątrz nitki B. Doprowadziło to do jej lokalnego zniszczenia. Gwałtowny wyciek ścieków wyniósł płytę dociążającą i dokonał wielu zniszczeń, a także uszkodził nitkę A – podaje MPWiK.

Nie ma co się spodziewać, że znajdą się winni. Jednak Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji jest zobowiązane do złożenia zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wiadomo również, że ekspertyza Politechniki Krakowskiej potwierdziła konieczność całkowitego demontażu rurociągów znajdujących się w tunelu

Pierwsza nitka tego układu zaczęła działać jeszcze w grudniu 2020 r., druga została oddana do użytku w czerwcu 2021 r. Aktualnie trwają prace związane z wykonaniem sieci i obiektów łączących wykonane rurociągi pod Wisłą z zakładami "Świderska" i "Farysa" – podaje rmf24.pl.

logo Tu się dzieje