Wywąchają wirusa

Psy zamiast testu na COVID-19? Rozpoczęto szkolenia

09.03.2021  15:28
Psy pomogą w wykrywaniu koronawirusa
Psy pomogą w wykrywaniu koronawirusa Fot: Stanislaw Bielski/REPORTER

Psy służbowe Krajowej Administracji Skarbowej pomogą w wykrywaniu koronawirusa. Trwające 8 tygodni szkolenie zorganizowano dzięki polsko-francuskiemu projektowi.

Polskie władze poszukują nowych rozwiązań, które pomogą ograniczyć wydatki na walkę z pandemią. Niebawem w diagnozowaniu COVID-19 zamiast drogich testów, pomogą specjalnie przeszkolone psy.

Polskie psy będą wywąchiwały koronawirusa

Psy służbowe KAS, Bruce, Sony, Negrita i Hunter trafią na dwa miesiące do Ośrodka Szkoleniowego. Zwierzęta nauczą się tam rozpoznawania zapachu COVID-19, pobranego od pacjentów zakażonych wirusem.

Cztery zespoły kynologiczne przewodników z psami KAS z izb administracji skarbowej z Opola, Rzeszowa, Gdyni oraz Warszawy, zostaną przeszkolone we wczesnym wykrywaniu COVID-19 u ludzi - zapowiedziała Anita Wielanek, rzeczniczka KAS.

Program szkolenia został stworzony na podstawie dwóch protokołów treningu medycznego do diagnozowania przez psy COVID-19. Protokoły powstały dzięki badaczom z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Wyższej Szkoły Weterynatii w Alfort.

Innowacyjny projekt może w przyszłości ułatwić i przyspieszyć wykrywanie chorych na COVID-19. Specjalnie przeszkolone psy będą mogły pomagać na przykład w portach lotniczych.

Czytaj także