18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Należy być ostrożnym

Zjadliwa grypa znowu atakuje. Ucierpią nasze ptaki

Bartłomiej Ciepielewski
09.12.2020  14:01
Kolejne zagrożenie?
Kolejne zagrożenie? Fot: OlegRi/Shutterstock

Wysoce zjadliwa grypa zaatakowała fermę drobiu w Sierakowie. Służby weterynaryjne starają się opanować sytuację. Grozi nam masowa epidemia?

We wtorek potwierdzono zakażenie HPAI na terenie gospodarstwa w Sierakowie. Znajduje się tam ponad 30 tysięcy indyków rzeźnych. Jest to drugie, odnotowane w ostatnim czasie ognisko ptasiej grypy, na terenie województwa mazowieckiego.

Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, pozytywne wyniki badań dotarły z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. W zakażonym gospodarstwie uruchomiono procedury, których celem jest likwidacja choroby.

Próbki od zwierząt pobrano 7 grudnia po zgłoszeniu przez hodowcę znacznie zwiększonej śmiertelności indyczego stada.

Czy HPAI zagraża ludziom?

Jak na razie nie stwierdzono ani jednego przypadku przeniesienia wirusa na człowieka. Nie ma także podstaw do wprowadzania środków prewencyjnych w stosunku do ludzi.

Eksperci proszą jednak hodowców o stosowanie podstawowych zasad higieny, gdyż nie ma pewności, że wirus nie zmutuje, a to mogłoby skutkować zakażeniem człowieka. Konieczne jest regularne mycie rąk oraz unikanie kontaktu z podejrzanym o zakażenie ptactwem. Wirusem nie można natomiast zarazić się poprzez konsumowaną żywność, gdyż łatwo on ginie podczas obróbki termicznej.