18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Grozi nam atak?

Stopień alarmowy ALFA-CRP w Polsce!

16.02.2022  08:34
Dlaczego w Polsce obowiązuje stopień alarmowy ALFA-CRP? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie przynaje, że chodzi o cyberataki na Ukrainie
Dlaczego w Polsce obowiązuje stopień alarmowy ALFA-CRP? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie przynaje, że chodzi o cyberataki na Ukrainie Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Polska jest zagrożona atakiem terrorystycznym lub cybernetycznym? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło, że na terenie całego kraju obowiązuje stopień alarmowy ALFA-CRP. Czy ma to związek z atakiem cybernetycznym na Ukrainie?

Dostaliście już alert RCB? Przypominamy, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wprowadziło w Polsce stopień alarmowy ALFA-CRP, który rozpoczął się 15 lutego o godzinie 23:59 i ma obowiązywać do północy 28 lutego. Oznacza, że „administracja jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych".

Stopień alarmowy ALFA-CRP w Polsce. Grozi nam cyberatak?

Co oznacza stopień alarmowy ALFA-CRP i dlaczego został wprowadzony?  Prawdopodobnie ma to związek z cyberatakami na Ukrainie, gdzie sparaliżowano strony internetowe związane z Ministerstwem Obrony i siłami zbrojnymi. Występują też liczne problemy z dostępem do aplikacji bankowych PrivatBanku i Oszczadbanku. Czy Putin w ten sposób rozpoczął preludium do inwazji?

Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju. Jest to najniższy z 4 stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni – podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że premier Morawiecki już drugi raz wprowadza w Polsce stopień alarmowy ALFA-CRP. Ostatnio zrobił to 18 stycznia, gdy nastąpiły cyberataki na Ukrainę.

Stopień alarmowy ALFA-CRP jest przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą  m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej – podaje MSWiA.

Czytaj także