18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

tarcza PiS nie działa?

Przerażająca inflacja w grudniu. TAK ŹLE JESZCZE NIE BYŁO

07.01.2022  11:11
Nowy rekord inflacji w Polsce
Nowy rekord inflacji w Polsce Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER, MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

PiS tak ratuje polską gospodarkę i ludzi przed drożyzną, że... znowu zaliczamy szalony rekord inflacji? Główny Urząd Statystyczny ujawnił wyniki z grudnia. Tak źle nie było w Polsce od lat.

Brak cenzuralnych słów, by określić to, co dzieje się w Polsce. Inflacja znów osiągnęła przerażający rekord. Po gigantycznym wskaźniku z listopad, gdy wydawało się, że już jesteśmy w ciemnej... dziurze, dziś osiągamy jeszcze większe dno.

Główny Urząd Statystyczny opublikował w piątek dane inflacyjne za grudzień. Z ich wyliczeń wynika, że w ciągu roku ceny w Polsce wzrosły o średnio 8,6 procent (w stosunku do ostatniego miesiąca o 0,9 proc.). Jesteśmy w piekle.

Rekord inflacji w grudniu

Ostateczny poziom inflacji przekroczył najczarniejsze scenariusze ekonomistów. Przewidywali oni bowiem, że w grudniu dobijemy do 8,3 proc. może 8,5. Tak źle ostatnio było 22 lata temu, w czasie kryzysu w 2000 roku.

Inflacja na poziomie 8,6 procent to oczywiście średnia - jedne produkty i usługi podrożały mniej, inne bardziej. Na szczycie są tu oczywiście ceny paliw, które urosły w ciągu roku o przerażające 32,9 procent! Co ważne, rząd PiS szumnie zapowiadał, że ceny paliw spadną migusiem dzięki ich tarczy antyinflacyjnej. Nie spadły - w ciągu ostatniego miesiąca znowu urosły, dokładnie o 0,2 proc.

Koszmarnie w ciągu ostatniego roku podrożała też energia elektryczna - o aż 14,3 procent. Jedzenie podrożało o średnio 8,6 procent w skali roku, tylko od listopada o aż 2,1 procent.

Czytaj także