18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Drożyzna nas zmiażdży

REKORDOWA INFLACJA w Polsce. Tak źle nie było od 20 lat

31.08.2021  14:01
Rekordowa inflacja w kraju
Rekordowa inflacja w kraju Fot: Marek BAZAK/East News

Drożyzna miażdży Polaków regularnie. Ma to związek z rekordową inflacją, która aktualnie szaleje w naszym kraju. Tak źle, jak teraz, nie było od jakichś 20 lat. Informacje płynące z Głównego Urzędu Statystycznego są wstrząsające.

Przerażająca drożyzna zalewa cały kraj już od bardzo długiego czasu. Na targach warzywa i owoce są tak koszmarnie drogie, że niewiele osób stać na satysfakcjonujące zakupy. Tak samo sytuacja wygląda w turystycznych miejscowościach — w te wakacje na krajowy wypoczynek stać było tylko bogaczy. 

Nic dziwnego, że sytuacja wygląda aż tak źle. Główny Urząd Statystyczny poinformował właśnie, że ceny usług i towarów wzrosły aż o 5,4 proc. To największy wzrost od 2001 roku, co oznacza, że tak tragicznie nie było od 20 lat.

Rekordowa inflacja w Polsce

GUS podał, że ceny w sierpniu wzrosły o 5,4 proc. w porównaniu z sierpniem poprzedniego roku. Co gorsza, to nawet większy wzrost niż przewidywali eksperci, którzy spodziewali się, że inflacja wyniesie 5,2 proc. Jak wynika z oficjalnych wyliczeń, duży udział we wzrostach cen ogólnych ma skok cen paliwa. To one w ciągu roku podrożały nawet o 28 proc! Dla porównania energia jest droższa o 6,1 proc. w stosunku do ubiegłego roku. 

Największy problem Polakom sprawiają jednak wzrosty cen żywności, która podrożała o 3,9 proc. w porównaniu do cen z tamtego roku. Eksperci szacują, że inflacja bazowa (a więc po wyłączeniu cen żywności oraz energii) przyspieszyła z 3,7 proc. do 3,9 proc.

Obecnie inflacja utrzymuje się na dużo wyższym poziomie, niż założenia maksymalne Narodowego Banku Polskiego (który wynosi 2,5 proc. z możliwym odchyleniem o 1 pkt proc.). Czy szalejące ceny sprawią, że NBP podniesie stopy procentowe? Jesteście tym przerażeni?