18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lata mimo zakazu?

ROSYJSKI SAMOLOT na polskim niebie!

01.03.2022  10:26
Rosyjski samolot widziany na polskim niebie!
Rosyjski samolot widziany na polskim niebie! Fot: Wojtek Laski/East News

Polska zamknęła przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów tak jak praktycznie cała Europa. Co więc robiła taka maszyna na naszym niebie? Z pewnością wiele osób zadaje sobie dziś to pytanie.

Rosyjski samolot był widziany dziś na polskim niebie. Warto przypomnieć, że cała Europa zamknęła dla Rosji swoja przestrzeń powietrzną, co więc robiła tam maszyna z tego kraju? 

Jak się okazuje rosyjski samolot Ił-76, który nad ranem wleciał w polską przestrzeń powietrzną, miał zgodę służb w Warszawie. Chociaż w związku z inwazją na Ukrainę przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla wszystkich rosyjskich samolotów, to jemu udało się przelecieć nad naszym krajem. Dlaczego?

Rosyjski samolot widziany na polskim niebie!

Transportowy Ił-76, który wleciał nad Polskę w okolicach Suwałk, przeleciał nad Warszawą i Krakowem i wylądował w Bratysławie. Zapis jego trasy opublikowany przez Flightradar wywołał duże poruszenie w sieci. 

Według informacji, które zdobyło RMF FM, o zgodę na taki lot poprosiła strona słowacka. To była zaplanowana dużo wcześniej - przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji - dostawa bardzo ważnych części do słowackiej elektrowni jądrowej. W takiej sytuacji można było zrobić wyjątek.

Dzisiejszy lot z Federacji Rosyjskiej przez Polskę na Słowację był przeprowadzony na prośbę strony słowackiej i uzyskał stosowne zgody

- zapewnił w krótkim komunikacie Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Według dziennikarskich ustaleń - na razie nie ma kolejnych takich zgłoszeń i planowanych wyjątków od zamknięcia polskiego nieba dla rosyjskich samolotów. Być może widzieliśmy nad nami rosyjski samolot ostatni raz na bardzo długi czas.

Czytaj także