18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Stan alarmowy

Ognisko SUPERBAKTERII W POLSCE. Szpital zawiesza przyjęcia

17.08.2021  14:05
Raciborz: Superbakteria New Delhi
Raciborz: Superbakteria New Delhi Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Raciborz wstrzymuje oddech. W jednym z tamtejszych szpitali odkryto ognisko superbakterii New Delhi, która jest śmiertelnie niebezpieczna dla nas wszystkich. Patogen ten nie reaguje na antybiotyki i stanowi zagrożenie dla ludzkości. 

Raciborz musi sobie poradzić z tą przerażającą sytuacją, zanim będziemy musieli przetrwać kolejną, jeszcze gorszą epidemię. To właśnie w jednym z tamtejszych szpitali odkryto ognisko superbakterii New Delhi. Patogen ten jest oporny na wszelkie antybiotyki. Słowem, jeśli takie bakterie skolonizują świat, ludzie znów będą na zwykłe infekcje umierać nader często. 

Raciborz: Superbakteria New Delhi opanowała szpital

Superbakteria New Delhi jest bardzo, ale to bardzo groźna dla naszego zdrowia i życia. Ów patogen, podobnie jak koronawirus, który zamknął nas w domach na ponad rok — odpowiada m.in. za wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia zapalenie płuc. Dodatkowo może powodować zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Niestety, nie znamy metod skutecznego jej leczenia.

Szpital Rejonowy w Raciborzu musiał podejmować natychmiastowe i stanowcze decyzje. Z powodu odkrycia ogniska superbakterii, w poniedziałek placówka wstrzymała przyjęcia na oddział wewnętrzny. Do szpitala przyjmowani są tylko pacjenci w stanie zagrożenia życia.

Mamy niestety ognisko tego patogenu. Najpierw zdiagnozowaliśmy go u jednego z pacjentów, po czym przeprowadziliśmy badania wymazowe u wszystkich pozostałych pacjentów na oddziale wewnętrznym i okazało się, że jeszcze jedna osoba ma ten sam patogen

– powiedział w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim Ryszard Rudnik, dyrektor Szpitala Rejonowego im. Rostka w Raciborzu.

Lecznica czeka na wygaśnięcie ogniska, mając nadzieję, że bakteria nie wyjdzie poza szpital i nie zasieje spustoszenia w całym kraju. W obecnej, trudnej sytuacji byłoby to czymś strasznym.