18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Porównali go do Hitlera

Abp Głódź znowu ukarany, ale PiS go broni

Wojciech Kozicki
29.04.2021  14:28
Radzymin. Abp Sławoj Leszek Głódź ukarany, zabrali mu tytuł
Radzymin. Abp Sławoj Leszek Głódź ukarany, zabrali mu tytuł Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Abp Sławoj Leszek Głódź znów w atmosferze skandalu. Nie dość, że dał mu klapsa Watykan, skazując na wygnanie do luksusowej willi, to właśnie stracił tytuł honorowego obywatela w podwarszawskim Radzyminie. Tymczasem radni PiS bronią go i domagają się sprawiedliwego traktowania.

Abp Głódź jest oskarżony o tuszowanie przypadków pedofilii w Kościele i krycie zboczeńców w sutannach. Został więc za to ukarany przez Watykan, a do tego 5 kwietnia stołeczny samorząd po raz pierwszy odebrał zaszczytny tytuł honorowego obywatela miasta abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi. Na tym jednak nie koniec, bo właśnie stracił tytuł honorowego obywatela również w podwarszawskim Radzyminie, co zainicjował burmistrz miasta Krzysztof Chaciński.

Abp Głódź znowu ukarany. PiS broni go jak Hitlera

Okazuje się, że w sprawie odebrania duchownemu tytułu nie było jednomyślności. Jeden z radnych PiS uważa, że Głódziowi odebrano prawo do obrony i porównał jego sprawę do sprawy Adolfa Hitlera i poniemieckich miast (np. Wrocław).

One nie zdecydowały się na odbieranie honorowego obywatelstwa nawet tak bardzo kontrowersyjnym postaciom jak chociażby Adolf Hitler, który był odpowiedzialny za wywołanie II wojny światowej i śmierć milionów osób. Zostawienie tego w ten sposób jest w pewnym sensie oddaniem czci historycznej: że takie było myślenie ówczesnych ludzi na temat samego Adolfa Hitlera – powiedział radny PiS. (wawalove.wp.pl)

28-letni radny PiS, prawnik Przemysław Śledź uważa natomiast odebranie tytułu Głódziowi za niebezpieczny precedens i podkreśla, że „nadanie honorowego obywatelstwa jest wyrazem myśli i opinii danej rady w danym czasie, a radni w latach 2002-2006 mieli swoje uzasadnienia, by je nadać: dotyczyły one promocji miasta i wsparcia Radzymina”. Zwrócił również uwagę na niebezpieczne negowanie historii

Uchwała ta jest pokłosiem dwóch rzeczy: po pierwsze, ukarania abp. Głódzia przez stolicę apostolską za posiadanie wiedzy i niezrobienie nic z czynami pedofilskimi w Kościele. Druga sprawa: maile i głosy mieszkańców, które zaczęły do gminy wpływać w tej spraw. Wydaje mi się, że pedofilia jest czynem wymagającym potępienia- oświadczył Chaciński w rozmowie z mediami. (wawalove.wp.pl)

Przypominamy, że papież Franciszek przyjął 13 sierpnia br. rezygnację Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Chociaż skończył 75 lat i osiągnął wiek emerytalny, to wciąż może zostać ukarany za czyny popełnione w trakcie sprawowania urzędu. Tak też się stało. Głódź otrzymał nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską, zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach religijnych na terenie archidiecezji gdańskiej oraz zakaz uczestnictwa w spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej. Musi też wpłacić pieniądze na rzecz "Fundacji św. Józefa", z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć."

logo Tu się dzieje