18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Śmierć od kuchni!

Rakotwórczy olej do smażenia w polskich sklepach!

Wojciech Kozicki
23.04.2020  19:50
Olej z ryżu w kuchni  - smażenie i zdrowie
Olej z ryżu w kuchni - smażenie i zdrowie Fot: Pixabay/ivabalk

Zdrowie Polaków jest zagrożone nie tylko przez koronawirusa, a śmierć i cierpienie mogą czaić się w każdej kuchni!  Główny Inspektorat Sanitarny wycofuje ze sprzedaży popularny olej do smażenia, ponieważ może być rakotwórczy!

Olej z ryżu jest obecny w waszej kuchni? Miejcie się na baczności! GIS wycofuje z rynku partię oleju z ryżu MI’RA wyprodukowanego dla Italmex Sp. z o.o. w Ożarowie Mazowieckim. Jeśli macie w domu litrowe butelki tego oleju z partii L0041 i z datą minimalnej trwałości do lutego 2022 roku, lepiej ich nie otwierajcie i nie spożywajcie tego produktu.

Rakotwórczy olej

Okazuje się, że w oleju obecne są związki określane jako zanieczyszczenia procesowe żywności, które powstają podczas rafinacji oleju w wysokiej temperaturze. Mogą one wykazywać działanie potencjalnie rakotwórcze.

Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu estrów glicydowych (2332 ± 676 μg/kg) oraz estry 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) na poziomie 7551 ± 1510 μg/kg" – podaje Główny Inspektorat Sanitarny.

Sanepid zlecił już firmie Italmex Sp. z o.o. informowanie swoich odbiorców o konieczności wycofania oleju ze sprzedaży. Państwowa Inspekcja Sanitarna otrzymała od firmy listę klientów, którzy kupili ten produkt.

Olej ryżowy to pozycja obowiązkowa w kuchni azjatyckiej. Ppozyskiwany jest z łusek otaczających ziarenka ryżu. Poza bogactwem pierwiastków takich jak fosfor, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, zawiera także witaminy E i K, błonnik oraz związki bioaktywne, takie jak fitosterole, które mają działanie przeciwzapalne. Związki zawarte w oleju ryżowym pomagają zapobiegać nowotworom i poprawiają pracę naszego immunologicznego. Olej ryżowy zawiera także gamma-oryzanol, który jest silnym przeciwutleniaczem - opisuje właściwości oleju ryżowego pasaztesco.pl

olej
Przeczytaj więcej
Komentarze