18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

a z nimi rząd i policja...

Polacy mają dość kleru! Kościół idzie na dno

Emilia Waszczuk
30.11.2020  16:22
Polacy mają dość kościoła. Kler idzie na dno
Polacy mają dość kościoła. Kler idzie na dno Fot: FOT. ADAM WOJNAR / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Polska to kraj katolicki? Księża mogliby się zdziwić. W ciągu zaledwie trzech lat Kościół zaliczył upadek i glebę... i raczej już się nie podniesie. Idą na dno i prowadzą za rączkę rząd PiS oraz... policję. Czyja to wina?

Takiego odwrotu od Kościoła w Polsce jeszcze nie było. W ciągu ostatnich kilku lat, zaufanie do instytucji poleciało na łeb na szyję. Kler weźmie to do siebie i zacznie słuchać wiernych? Śmiemy wątpić.

Według badania przeprowadzonego przez IBRIS dla Onetu, Kościołowi w Polsce ufa zaledwie 40,4 procent Polaków, z czego tylko 17,9 procent twierdzi, że ufa mu zdecydowanie, a "raczej ufa" 22,5 proc. Po przeciwnym biegunie stoi aż 42,4 procent ankietowanych (18 proc. zdecydowanie nie ufa, 24,4 proc. raczej nie ufa).

Choć różnica między grupami wydaje się niewielka, wynik i tak szokuje. Jeszcze w 2017 roku (ostatnie badanie) Kościołowi ufało aż 53 procent badanych, a nie ufało 28.

Komu nie ufają Polacy?

W Polsce źle się dzieje - zdecydowanie. Okazuje się bowiem, że Polacy stracili w ostatnich latach zaufanie nie tylko do kościoła, ale też do innych instytucji. Najmniejszym zaufaniem (nie)cieszy się Trybunał Konstytucyjny z wynikiem zaledwie 26,4 procent poparcia. Tuż za nimi w starciu jest... parlament, któremu ufa już tylko 27,1 procent badanych. Trzecie niechlubne miejsce w rankingu przypada rządowi samemu w sobie - według IBRIS ufa im tylko 33,7 procent Polaków (nie ufa aż 56,8 proc!).

Komu zaś Polacy ufają w największej mierze? To kolejno wojsko (74,1 proc.), NATO (68,7proc.) i Unia Europejska (55,4 proc), z którą za wszelką cenę chce Polaków i Polskę skłócić PiS. Oj zapowiada nam się w społeczeństwie mała wojna.

PS. Policja, która tak bardzo stara się w ostatnich tygodniach chronić obywateli, że miast prawem, kieruje się poleceniami Jarosława Kaczyńskiego, ma spory problem. Budowany przez lata autorytet upadł bezpowrotnie. Jeszcze trzy lata temu zaufanie do policji deklarowało 70 procent obywateli,, dziś już tylko 45,4 procent.

Przeczytaj więcej
Komentarze