18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koronawirus w akcji

Rok szkolny dopiero się zaczął, a szkoły już zamykają

01.09.2020  10:55
Rok szkolny dopiero się zaczął, a szkoły już zamykają
Rok szkolny dopiero się zaczął, a szkoły już zamykają Fot: ROBERT STACHNIK/REPORTER

Rok szkolny uroczyście rozpoczyna się dziś. Decyzją rządu dzieci wrócą do szkolnych ławek mimo pandemii. Koronawirus to jednak silny przeciwnik i... atakuje na starcie!

Rok szkolny właśnie się rozpoczyna. Po kosmicznie długiej przerwie, dzieci powrócą do szkolnych ławek, czy im się to podoba, czy też nie. Pandemia nie przeszkadza rządowi w podejmowaniu takich decyzji.

Problem w tym, że koronawirus nie zamierza się owymi krokami rządzących przejmować. Już na samym starcie, 1 września, szkoły są z powodu zakażeń wirusem zamykane niczym grzyby po deszczu.

Rok szkolny rozpoczęty kwarantanną

Od początku tygodnia wiadomo o szkole w Kiełpinie, w której aż o dwa tygodnie przesunięto rok szkolny z powodu koronawirusa. "Express Kaszubski" usiłował skontaktować się z dyrektorką szkoły, ale jak się okazało "jest już poza szkołą i tak jak inni nauczyciele przebywa na kwarantannie". Według informacji nieoficjalnych, zakażenie koronawirusem stwierdzono u jednej z nauczycielek.

To jedynie pierwszy przypadek z kilku szkół, które na starcie spotkał taki los. Dla przykładu w jednej ze szkół w Biskupcu, rok szkolny rozpocznie się 8 września. 

W związku z wykryciem w naszej gminie pierwszego przypadku koronawirusa u członka rodziny pracownika szkoły podstawowej nr 3 zdecydowałem o przesunięciu terminu rozpoczęcia roku szkolnego w tej szkole na dzień 8 września 2020 r, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że w związku z dynamiką sytuacji termin ten może ulec zmianie

- informował w internecie tamtejszy burmistrz Kamil Kozłowski.

To nie jedyna taka akcja. Tak samo jest: w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bożejowicach, w podstawówce w Żabnicy, a także w Szkole Podstawowej Sportowej nr 15 w Rudzie Śląskiej. Ta lista natomiast dopiero się rozpoczyna.

Koronawirus, co robią szkoły?

W Szkole Podstawowej 354 na stołecznej Pradze nie było uroczystej inauguracji roku. To jeden z elementów dbania o reżim sanitarny, który jest konieczny do rozpoczęcia nauki w atmosferze bezpieczeństwa. 

Wydaliśmy bardzo dużo pieniędzy na środki higieny. Mówię to, bo wielu rodziców i uczniów nie zdaje sobie z tego sprawy. Dzieci nie mają nawyku oszczędności. Np. korzystając z ręczników papierowych biorą je całymi garściami, a następnie wyrzucają do kosza

– wyjaśnia w rozmowie z PAP dyrektor placówki Renata Wilczyńska.

Szkoła nie zdecydowała się jednak na wprowadzenie nakazu zasłaniania ust i nosa - wydała jedynie takie zalecenie wobec swoich uczniów.

Coś czujemy, że ten rok szkolny będzie pełen dni wolnych nie tylko z powodu przewidzianych w kalendarzu dat, ale również z uwagi na wiele tego typu sytuacji.

Przeczytaj więcej
Komentarze