18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

USA nas poświęci?

Rosja grozi Polsce. "Destrukcyjny krok"

03.02.2022  08:08
Biden wysyła żołnierzy do Polski. To prowokowanie Rosji do agresji?
Biden wysyła żołnierzy do Polski. To prowokowanie Rosji do agresji? Fot: SERGEI KARPUKHIN/AFP/East News

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że wbrew wcześniejszym decyzjom, wyśle jeszcze więcej żołnierzy do Polski. Czy tym samym Polacy staną się celem Putina w przypadku ewentualnej wojny z Ukrainą? Rosja skomentowała decyzje Amerykanów i mówi o „destrukcyjnym kroku”.

To już pewne - rozmieszczenie dodatkowych sił USA w Niemczech, Polsce i Rumunii będzie znacznie bardziej intensywne, niż zapowiadał wcześniej Joe Biden. Do Europy Wschodniej trafią 2 tysiące dodatkowych żołnierzy, a ta liczba może jeszcze zostać zwiększona. Pentagon wpycha nam tym samym w konflikt z prezydentem Putinem? W środę wiceszef MSZ Rosji Aleksandr Gruszko w rozmowie z agencją Interfax ostro skomentował posunięcie Pentagonu. 

Żołnierze USA w Polsce. Rosja odpowiada

Zdaniem rosyjskiego polityka, kolejne deklaracje Bidena o zwiększeniu liczby żołnierzy w Polsce sprawiają, że rośnie napięcie militarne. Podkreślił, że decyzje Amerykanów są nieuzasadnione.

Destrukcyjne kroki wzmacniają napięcie militarne i zawężają pole dla decyzji politycznych – ostrzega Gruszko. (rmf24.pl)

Tymczasem Pemtagon potwierdził, że do Polski trafią komponenty Brygadowej Grupy Bojowej (BCT) piechoty z 82. dywizji powietrznodesantowej. To potencjalny cel Rosjan? Rzecznik Pentagonu John Kirby stwierdził jedynie, że atak Rosji na Ukrainę może rozlać się na sąsiednie państwa. Rzecznik rządu Piotr Müller uspokaja jednak, że „na ten moment nie mamy sygnałów, by Polska miała być bezpośrednią ofiarą działań o charakterze militarnych ze strony Rosji”.

Na ten moment, na dzisiaj, nie mamy sygnałów co do tego, żeby Polska miała być bezpośrednią ofiarą działań o charakterze militarnych ze strony Rosji. Oczywiście jesteśmy już ofiarami choćby wojny hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej. Stąd też decyzja o tym, aby budować zaporę na tym odcinku i ona właśnie na przełomie stycznia i lutego będzie rozpoczęta. To jedno z przygotowań na najbliższe miesiące, a nawet lata, jeżeli chodzi o zagrożenia ze wschodu – powiedział rzecznik polskiego rządu. (Polskie Radio 24)