18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

pandemia po polsku

RZĄD OKŁAMAŁ POLAKÓW! Zaginęły tysiące pozytywnych testów!

Emilia Waszczuk
23.11.2020  12:08
Błędy w danych o pandemii
Błędy w danych o pandemii Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Główny Inspektorat Sanitarny tłumaczy się z gigantycznych błędów w raportach o pandemii koronawirusa. Rząd zgubił ponad 20 tysięcy testów.

W ostatni piątek szef GIS Jarosław Pinkas ustąpił ze stanowiska, tłumacząc się problemami ze zdrowiem. Kilka dni wcześniej na jaw wyszło, że w statystykach dotyczących pandemii koronawirusa pojawiły się ogromne rozbieżności. Informacje na ten temat Polacy poznać mieli pod koniec tygodnia...

Po rezygnacji Pinkasa konferencja o błędach w raportowaniu została przełożona na poniedziałek. Teraz już wiadomo, o jak gigantyczne rozbieżności chodzi. Lepiej usiądźcie.

Błędy w danych o koronawirusie. Zniknęła masa zakażeń

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w rozmowie z RMF FM, że na razie nie będzie ogłaszany konkurs na nowego szefa GIS -  Jarosława Pinkasa zastąpi Krzysztof Saczka. 

Tego samego dnia na konferencji GIS, chwilowy zarządzający Inspektoratem poinformował, że różnica między statystykami przekazywanymi obywatelom przez Ministerstwo Zdrowia, a faktyczną liczbą zdiagnozowanych zakażeń, to aż 22 tysiące testów. Co więcej, nawet połowa błędnych danych dotyczy samego województwa mazowieckiego.

Skąd tak duże rozbieżności? Izabela Kucharska z GIS tłumaczy, że winę ponoszą urzędnicy. Pracownicy sanepidów wprowadzali dane ręcznie, a informatyzacja w GIS zaczęła działać w pełni dopiero w tym roku.

Wyciągniemy konsekwencje służbowe wobec osób, które do tego doprowadziły - powiedział Krzysztof Saczka na konferencji prasowej.

Ponadto zapowiedział, że od teraz GIS przejdzie na nowy, informatyczny system raportowania. Zmieni się też sposób informowania o danych dotyczących zakażeń w Polsce - od tej pory przedstawiane będą dane dla poszczególnych powiatów.

Przeczytaj więcej
Komentarze