18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zbankrutują?

Rozpacz w TVP. Muszą przekazać kupę kasy na WOŚP

14.02.2021  11:40
Prezes Kurski w szoku
Prezes Kurski w szoku Fot: WITOLD ROZBICKI/REPORTER

TVP Info przegrało proces sądowy z profesorem Mikołajem Spodarykiem. Sprawa dotyczyła naruszenia dóbr osobistych krakowskiego lekarza. Telewizja Polska będzie musiała przekazać 10 tysięcy złotych na rzecz WOŚP.

W 2018 roku TVP Info opublikowało na stronie internetowej artykuł o lekarzu, który odmawiał leczenia pacjentom popierającym Prawo i Sprawiedliwość. Tekst dotyczył medyka z Rumi, natomiast zdjęcie do artykułu przedstawiało krakowskiego specjalistę, profesora Mikołaja Spodaryka.

TVP przypadkowo oczerniło innego lekarza

Pediatra z Krakowa o sprawie dowiedział się od znajomego. TVP opublikowało jego zdjęcie, na którym stoi obok dziecka w stroju pokemona, trzymając puszkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Lekarz poczuł się niezwykle dotknięty brutalnym atakiem telewizji rządowej.

Rok po tym wydarzeniu nie odważyłem się wyjść z puszką na ulice Krakowa, bo bałem się oskarżeń, że jestem hipokrytą - poinformował medyk.

TVP po interwencji lekarza usunęło zdjęcie, dodając w miejsce poprzedniego fotografię przedmiotów licytowanych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Telewizja Polska nie przeprosiła pediatry

TVP nieudolnie próbowała wytłumaczyć sprawę. Jak przekazano w liście, stacja chciała dodać zdjęcie ilustracyjne inicjatywy Jerzego Owsiaka. Opublikowana fotografia znalazła się na portalu przypadkiem. Prof. Mikołaj Spodaryk nie doczekał się żadnych przeprosin ze strony TVP, więc skierował do sądu oskarżenie.

Wyrok w sprawie naruszenia dóbr osobistych zapadł 9 lutego 2021 roku. Sąd ogłosił, że Telewizja Polska będzie musiała zapłacić 10 tysięcy złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jestem bardzo szczęśliwy, bo sąd pokazał, że nie wszystko wolno i nie na wszystko należy się godzić. Szczególnie kiedy instytucja państwowa oczernia zwykłego człowieka, który chce żyć uczciwie i od samego początku wspiera WOŚP - skomentował profesor.

Na stronie internetowej rządowej telewizji zostaną również opublikowane przeprosiny. Wyrok jest nieprawomocny.