18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

jest lista wyjątków

Obostrzenia nie dla wszystkich! KOGO NIE DOTYCZĄ?

Emilia Waszczuk
22.12.2020  09:26
Nowe obostrzenia. Kogo nie obejmą?
Nowe obostrzenia. Kogo nie obejmą? Fot: Planeta.p

Nowe zasady walki z koronawirusem w Polsce oficjalnie ogłoszone. W nowym rozporządzeniu znajdujemy długą listę wyjątków - restrykcje nie obejmą wszystkich.

W poniedziałek wieczorem w końcu opublikowane zostało rozporządzenie, które wprowadza nowe ograniczenia i zakazy w walce z pandemią koronawirusa. Znalazły się w nim takie zapisy, jak zakaz pracy hoteli, zakaz przemieszczania się w Sylwestra czy zamknięcie galerii handlowych. Jest też obszerna lista wyjątków - obostrzenia nie obejmą wszystkich.

Kto zostanie z nich wyłączony? Nie chodzi jedynie o księży i wiernych, którzy w kościołach - mimo narodowej kwarantanny - nie zobaczą nowych restrykcji. Mowa też o sporej grupie osób, które będą mogły korzystać z hoteli czy uprawiać sporty w przeznaczonych do tego obiektach. Zebraliśmy szczegóły.

Sylwester bez godziny policyjnej. Dla kogo?

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych obostrzeń, jakie rząd ogłosił w ostatnim czasie, jest "godzina policyjna". W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia (od godziny 19.00 do 6.00) obowiązywać ma zakaz wychodzenia z domów i przemieszczania się. I uwaga! Nie będzie on dotyczył wszystkich - rozporządzenie przewiduje wyjątki. To:

  • wykonywanie czynności służbowych, zawodowych,
  • wykonywanie działalności gospodarczej,
  • zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Pojawił się też zapis zakazujący... TAŃCZENIA. Do 17 stycznia zamknięte mają być wszelkie kluby i dyskoteki, zakazane jest też udostępnianie miejsc do tańczenia. Jest jeden jedyny wyjątek: to sportowe kluby taneczne.

Galerie i hotele zamknięte. Są wyjątki

Od 28 grudnia do 17 stycznia w całej Polsce ponownie zamykają się hotele i ośrodki wypoczynkowe, a także galerie handlowe. I w tym przypadku nowe rządowe rozporządzenie przewiduje wyjątki.

W hotelach nocować będzie można medykom, pracownikom sezonowym i pracownikom usług transportowych. Z kolei w galeriach handlowych otwarte pozostaną punkty sprzedające żywność, leki, kosmetyki artykuły budowlane i remontowe, meble.

Inne ograniczenia od 28 grudnia i wyjątki od nich

W nowym rozporządzeniu uwzględniono też:

  • zorganizowanie ferii zimowych od 4 do 17 stycznia - dla wszystkich dzieci w Polsce w tym samym czasie,
  • zakaz przemieszczania się bez prawnego opiekuna osobom poniżej 16 roku życia, w godzinach 8.00-16.00. Zakaz nie dotyczy sytuacji, gdy dziecko jedzie do szkoły lub na egzamin zawodowy,
  • zakaz działalności aquaparków, basenów, siłowni, klubów i centrów fitness - dostępne będą tylko w placówkach leczniczych (dla pacjentów) i dla sportowców zawodowych,
  • zakaz organizowania zgromadzeń (z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia). Wyjątek to zebrania służbowe i imprezy z limitem do 5 gości. UWAGA! Limity nie obowiązują osób zaszczepionych przeciw COVID-19.

logo Tu się dzieje