18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jaki to ma sens?

Rozporządzenie widmo. Świąteczne zakazy praktycznie nie obowiązują

Bartłomiej Ciepielewski
28.11.2020  13:35
Planujecie święta zdalne?
Planujecie święta zdalne? Fot: insta_photos/Shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki niedawno poinformował o wprowadzeniu świątecznych obostrzeń. Po przeanalizowaniu rozporządzenia okazuje się, że można je obejść w dziecinnie prosty sposób. Czego konkretnie dotyczy rządowy zakaz?

Rząd zdecydował, że święta w tym roku nie będą takie jak zawsze. Według polityków można je spędzić jedynie z najbliższą rodziną, czyli z domownikami i pięcioma dodatkowymi osobami. Wprowadzone restrykcje obowiązują do 27 grudnia.

Po analizie wprowadzonych przepisów eksperci zauważyli, że są one całkowicie dziurawe. Obostrzenia dotyczą jedynie spotkań organizowanych. Wtedy za nadprogramową liczbę osób odpowiedzialność ponosi organizator uroczystości.

Co ciekawe, na spotkaniach spontanicznych żadne limity nie obowiązują. Po poinformowaniu policjantów, że przyjęcie nie było zorganizowane, nie poniesiemy żadnych konsekwencji. Funkcjonariusze nie będą też mogli zweryfikować czy rodzinna uroczystość była zorganizowana, czy też nie. Jeśli gości będzie za dużo też nikt ich nie może wyprosić.

Kto będzie nas sprawdzał podczas spotkań świątecznych?

Podczas konferencji prasowej rzecznik MZ poinformował, że wojsko lub policja nie będzie wysyłana na patrole po domach. Stosowanie się do tych przepisów zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli obywateli.

Przeczytaj więcej
Komentarze