18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ostra walka

Ruszają łapanki! Mandaty za brak maseczek nie tylko w sklepach

Emilia Waszczuk
04.08.2020  10:06
Ruszają łapanki! Mandaty za brak maseczek nie tylko w sklepach
Ruszają łapanki! Mandaty za brak maseczek nie tylko w sklepach Fot: Wojtek Laski/East News

Minister Zdrowia zapowiedział wzmożone kontrole w sklepach, ale to nie wszystko. Powoli ruszają też łapanki na ludzi bez maseczek w innych miejscach.

Nie nosisz maseczki ochronnej? Przygotuj się na utratę pieniędzy. Już w tym tygodniu ruszają wzmożone kontrole, w których służby mają wyłapywać ludzi lekceważących obostrzenia i karać za nieposłuszeństwo.

Jednorazowy mandat za brak maseczki w przestrzeni publicznej-zamkniętej, to 500 złotych, a kara od sanepidu - nawet 30 000. Dodatkowo jeszcze w tym miesiącu ma się zmienić prawo, przez co obywatele nie będą mogli wymawiać się chorobą. A to dalej nie wszystko.

Łapanki ruszają

Już we wtorek w Kielcach ruszyć mają wzmożone kontrole straży miejskiej w środkach transportu publicznego. W ostatnich tygodniach osoby bez maseczek były jedynie pouczane, teraz się to zmieni.

To koniec pobłażania dla osób, które nie stosują się do reżimu sanitarnego

- mówi PAP komendantka straży miejskiej Renata Gruszczyńska.
Zapowiada też, że jeśli część spraw będzie kierowana do sądu. Wszystko w zależności od tłumaczeń przyłapanych delikwentów.

Nie mamy możliwości ani narzędzi, żeby weryfikować, czy ktoś może nie nosić maseczki, czy nie. Jeśli jednak pojawią się wątpliwości co do takich tłumaczeń, to w uzasadnionych przypadkach będziemy kierować wobec takiej osoby wniosek do sądu, żeby tam wyjaśniła, dlaczego nie nosi maseczk - mówi Gruszczyńska.

Straż Miejska ruszy nie tylko do autobusów. Skontrolują też przestrzeganie zasad w sklepach czy galeriach handlowych. Patrole mają być tak częste i natarczywe, by mieszkańcy miasta odczuli ich obecność i zrozumieli, że walka z koronawirusem nie jest zabawą i muszą stosować się do zasad.

Przeczytaj więcej
Komentarze