18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest decyzja

Ruszają szczepienia 5-latków. Waldemar Kraska podał termin

01.12.2021  17:42
Rząd organizuje kolejne szczepienia przeciw COVID-19
Rząd organizuje kolejne szczepienia przeciw COVID-19 Fot: Mahsun YILDIZ/Shutterstock

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że od 13 grudnia dzieci w wieku od 5 do 11 lat będą mogły przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19. Rząd planuje również wprowadzenie powszechnego testowania dorosłych Polaków.

Wkrótce akcja szczepień przeciw COVID-19 obejmie kolejną grupę wiekową. Waldemar Kraska poinformował, że za niecałe dwa tygodnie do Polski dotrą preparaty przeznaczone dla osób w wieku 5-11 lat.

Chcemy, pewnie to się zadzieje od 13 grudnia, żeby weszły fizycznie szczepienia dla dzieci powyżej 5. roku życia […] Do tego dnia dotrą do nas te szczepionki, które są dedykowane [dla tej grupy wiekowej - red.] - oświadczył Kraska.

Kraska przekazał też, że wkrótce wprowadzone zostaną powszechne testy wykrywające zakażenie koroanwirusem. Jak podkreśla, będą one przeznaczone głównie dla osób najbardziej narażonych na infekcję czyli m.in. pracowników oświaty oraz administracji publicznej czy medyków.

Powszechne testy na COVID-19

Wiceminister zdrowia przypomniał, że w kraju badaniami pod kątem zakażenia koronawirusem zajmuje się 321 laboratoriów. Mogą one przez dobę przeprowadzić około 200 tys. testów.

Myślę, że jest ważne, żebyśmy mogli testować ewentualnie osoby, które nawet w tej chwili nie mają żadnych objawów, ale podejrzewają, że miały kontakt z osobą, która była czy jest zakażona - dodał polityk.

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę dla dzieci w wieku 5-11 lat po pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA). EMA uważa, że korzyści ze stosowania preparatu przewyższają ryzyko wystąpienia powikłań.