18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koniec pandemii!

Rząd REZYGNUJE Z OBOSTRZEŃ! Wracamy do normalności

23.02.2022  11:34
PiS znosi pandemiczne obostrzenia
PiS znosi pandemiczne obostrzenia Fot: Jakub Kaminski/East News

W środę premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili, że od 1 marca większość restrykcji zostanie zniesiona, obowiązywać będą tylko te "o charakterze czysto epidemicznym". To definitywny koniec pandemii?

Środową konferencję prasową rozpoczął Mateusz Morawiecki, zapowiadając powrót do normalności śladem innych, europejskich krajów. Jak podkreślił, decyzja o luzowaniu restrykcji została uzgodniona z radą ds. COVID-19.

Dzisiaj znosimy większość obostrzeń, nadal tylko będzie obowiązywało noszenie maseczek w miejscach publicznych, zwłaszcza w komunikacji publicznej i sklepach - przekazał premier.

Od 1 marca rząd wprowadzi następujące zmiany:

  • zniesienie zalecenia pracy zdalnej
  • przywrócenie normalnego trybu pracy w urzędach
  • otworzenie klubów, dyskotek oraz innych miejsc do tańczenia
  • zniesienie limitu osób w pomieszczeniach

Co zatem zostanie? Szef resortu zdrowia wskazał, że utrzymane zostają tylko niezbędne obostrzenia, czyli: izolacja i kwarantanna współdomowników, kwarantanna przyjazdowa, a także obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

PiS znosi obostrzenia

Adam Niedzielski wyjaśnił, że o zniesieniu restrykcji przesądziła m.in. "kwestia immunizacji", czyli "z jednej strony zaszczepienia, ale też z drugiej strony skali zakażeń, skali przechorowania COVID-19". Pod koniec 2021 roku wskaźnik immunizacji wynosił około 80 proc., teraz przekracza 90.

Poziom immunizacji społecznej jest na poziomie wyższym niż 90 proc. Co oznacza, że jesteśmy zabezpieczeni przed ewentualnymi nawrotami, oczywiście w ramach tych mutacji, z jakimi mieliśmy do czynienia - dodał Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślił też, że największym priorytetem, jeśli chodzi o powrót do normalności, będzie odmrażanie służby zdrowia.