18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kontrole na gwałt

Sprawdzają schrony w Polsce. "Szykujemy się na czarne scenariusze"

Wojciech Kozicki
11.10.2022  11:56
Stan schonów w Polsce - ile ich jest? Rząd rozpoczyna kontrole
Stan schonów w Polsce - ile ich jest? Rząd rozpoczyna kontrole Fot: Albin Marciniak/East News

Ujawniono że trwają inspekcje schronów i miejsc schronień, co potwierdził wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Kontrole przeprowadza Straż Pożarna. Czy ma to związek z aktualną sytuacją w Ukrainie i możliwymi atakami Rosji na Polskę? Polska jest realnie zagrożona?

Niedawno amerykański raport ujawnił w jak tragicznym stanie są schrony w Polsce i do jakieś patologii doprowadził rząd. Jednak teraz sytuacja zrobiła się poważna, bo schronów nie ma, a Rosja i Białoruś grożą nam atakiem. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zapowiedział, że w całej Polsce zostaną sprawdzone schrony i miejsca schronień. Rząd ogłosił, że „przygotowujemy się na najczarniejsze scenariusze”.

Ile mamy schonów w Polsce i w jakim są stanie?

Wiceszef MSWiA w poniedziałek w Polsat News wyjaśnił, że kontrole schronów to rutynowe działanie związane z  podstawami ochrony ludności cywilnej. Odpowiedzialne za nie są komendy powiatowe straży pożarnej, które dokonają w sumie inwentaryzacji 62 000 obiektów. W ciągu 2 miesięcy zweryfikują m.in., czy schrony nadają się do użytku, w jakim są stanie i jak są wyposażone. Jeśli to będzie konieczne, schrony i miejsca schronień mają być dostosowane do obecnej sytuacji i  doprowadzone do użytku.

Przygotowujemy się na najczarniejsze scenariusze. Jesteśmy do nich przygotowani, choć istnieje małe prawdopodobieństwo, że one nastąpią. Jesteśmy w NATO, jesteśmy częścią Unii Europejskiej. Nie jesteśmy uczestnikami tej wojny, choć mocno wspieramy Ukrainę, ale Polska jest krajem bezpiecznym – uspokoił Maciej Wąsik.

Zdaniem Wąsika, kontrole schronów nie są związane z sytuacją w Ukrainie. Wyjaśnił, że jest „taka koincydencja zdarzeń z ostrzałem oczywiście cywilnego Kijowa, ale tak naprawdę ta akcja była już jakiś czas temu zaplanowana”. Straż pożarna będzie współpracować z innymi jednostkami ochrony cywilnej i samorządami. Dodał również, że  „jeśli chodzi o system ochrony cywilnej, będzie on budowany "w sposób bardziej dynamiczny" i bardzo duży nacisk zostanie położony na pierwszą pomoc”.

Czytaj także