18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kwestia czasu?

Rząd wprowadzi obowiązek szczepień na COVID? "Nie mamy już wyjścia"

27.04.2021  08:00
Obowiązek szczepień już się zbliża?
Obowiązek szczepień już się zbliża? Fot: MBLifestyle/Shutterstock

Koronawirus dzięki swoim właściwościom może co roku wracać do Polski, regularnie paraliżując służbę zdrowia i gospodarkę. Zdaniem wielu lekarzy i polityków przed takim scenariuszem może nas ochronić tylko i wyłącznie wprowadzenie powszechnego obowiązku szczepień na COVID-19. Za odmowę przyjęcia preparatu miałaby grozić kara grzywny.

Naukowcy nie ukrywają, że nowy koronawirus prawdopodobnie zostanie u nas na zawsze. Jeśli cała lub większość populacji nie zostanie zaszczepiona, to wprowadzanie lockdownów oraz innych surowych restrykcji stanie się corocznym rytuałem. Nie wróży to dobrze ani dla naszego zdrowia, ani dla gospodarki.

Niestety wiele wskazuje na to, że szczepienia trzeba będzie powtarzać każdego roku. Dodatkowo na rynku co pewien czas mogą pojawiać się dawki uzupełniające, przygotowane pod nowe mutacje zarazy.

Jeżeli wiemy o tym, że szczepienia na COVID-19 mogą być sezonowe, a ludzie nie będą chcieli się szczepić, to albo będziemy w ciągłej pandemii, która rozwinie się na świecie, albo wprowadzimy obowiązkowe szczepienia przeciwko chorobie będącej następstwem zakażenia koronawirusem. Nie mamy już wyjścia- mówi profesor Maciej Banach, epidemiolog z łódzkiego Centrum Zdrowia Matki Polki.

Ekspert przypomniał, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień pozwoliło na wyeliminowanie chorób takich jak polio, ospa, gruźlica czy wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Rząd wprowadzi kary za odmowę szczepień?

Polskie prawo nie przewiduje przymusowego zaciągnięcia do punktu szczepień, jednak może w inny sposób wymuszać stosowanie się do wprowadzonych wymogów. Za odmowę szczepień obowiązkowych grożą wysokie kary.

Według przepisów za zrezygnowanie ze szczepienia obowiązkowego grozi jednorazowa grzywna w wysokości do 10 tysięcy złotych. W przypadku, gdy osoba odmawia regularnie, może zapłacić nawet 50 tysięcy złotych.

Politycy zdecydują się na tak rygorystyczne rozwiązanie? Wkrótce może to być konieczne.