18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sanepid ostrzega!

SKAŻENIE! Nie pijcie wody z kranu!

Wojciech Kozicki
10.10.2022  21:44
SKAŻENIE WODY w Polsce. Nie wolno pić wody z kranu
SKAŻENIE WODY w Polsce. Nie wolno pić wody z kranu Fot: MARCIN SMULCZYNSKI/AGENCJA SE/East News

Województwo lubelskie. W wodociągu w gminie Baranów wykryto bakterie i są problemy z korzystaniem z bieżącej wody. Sanepid wydał ostrzeżenia dla 16 miejscowości, zamieszkałych przez blisko 3,5 tys. osób.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Puławach wydała komunikat dotyczący mikrobiologicznego zanieczyszczenia wody z baranowskiego wodociągu. Mieszkańcy miejscowości Baranów, Dębczyna, Gródek, Huta, Karczunek, Klin, Kozioł, Łukawica, Łukawka, Motoga, Nowomichowska, Pogonów, Składów, Wola Czołnowska, Zagóźdź i Czołna nie mogą spożywać wody z kranu już od 7 października. Jest zdatna do picia jedynie po przegotowaniu.

Skażona woda z kranu. Ostrzeżenie w województwie lubelskim

Jak podaje Polsat News, woda z kranu bez przegotowania nadaje się jedynie do prania, prac porządkowych, spłukiwania toalety i codziennego mycia.

Przegotowania wymaga woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów i naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt. Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia" - przekazał puławski sanepid.

To kolejny taki problem w województwie lubelskim w 2022 roku. Przypominamy, że we wrześniu Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdniku po zapoznaniu się z raportami z badań próbek wody z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Piaski i Kębłów, stwierdził, że nie nadaje się do picia i była skażona bakteriami.

Jak podaje radio RDC, od kilku dni wody nie mogą używać również mieszkańcy gminy Baboszewo w województwie mazowieckim. W wodociągu wykryto bakterie coli i bakterie kałowe.

logo Tu się dzieje