18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Walka z koronawirusem

Rząd podjął decyzję. STAN EPIDEMII w Polsce

Wojciech Kozicki
20.03.2020  19:07
Morawiecki ogłosił STAN EPIDEMII w Polsce
Morawiecki ogłosił STAN EPIDEMII w Polsce Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Koronawirus w Polsce to jak na razie epidemia nadal nie zatrzymania. Rząd podejmuje dalsze działania, by liczba chorych i ofiar COVID-19 nie wzrastała. W Polsce zostanie wprowadzony stan epidemii. 

Epidemia koronawirusa w Polsce zostanie opanowana? Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej ogłosił dalsze wstrzymanie zajęć szkolnych do świąt Wielkiej Nocy. Obowiązek realizacji założeń programowych będzie obowiązywał od 25 marca, ale terminarz roku szkolnego nie zostanie zmieniony. Premier powiadomił też, że w Polsce na mocy ustawy o chorobach zakaźnych wprowadzony zostaje STAN EPIDEMII. Mimo zaostrzonego rygoru, termin wybrów prezydenckich nie ulega zmianie.

Ta tęsknota za normalnością nie może oznaczać, że będziemy luzowali reguły. Najbliższe dwa, trzy tygodnie do świąt muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. Musimy zacząć przyzwyczajać się do nowej sytuacji. Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać to, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii – mówił Morawiecki na konferencji prasowej.

Morawiecki zapowiedział, że zostają podwyższone kary za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Poinformował również, że zapstrzy się kontrola osób, które przebywają w kwarantannie. Jako wzór podał Chińczyków, którzy surowo przestrzegali kwarantanny i nikt ich do tego nie zmuszał.

Stosując ustawę o chorobach zakaźnych, minister zdrowia wraz z wojewodami mogą wyznaczyć role personelu medycznego i innych osób w zwalczaniu epidemii – tłumaczył minister zdrowia, uzupełniając wystąpienie ministra. System EWUŚ wskaże, który pacjent powinien być w kwarantannie, jeżeli zgłosi się do lekarza. Minister wyraził nadzieję, że podjęte decyzje są decyzjami, które ratują ludzkie życia. Jednocześnie wskazano, że nie są przewidywane dodatkowe ograniczenia w handlu czy transporcie ponad te, które pojawiły się już przed tygodniem - pisze bezprawnik.pl.

Na czym polega stan epidemii? Minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził, że będą ograniczenia w branży transportowej. Jak podaje bezprawnik.pl, stan epidemii oznaczać może m.in.:

  •  czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się, 
  • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
  • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi
  • czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły
Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie województw, mogą wyznaczyć rolę w zwalczaniu epidemii. Można delegować do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny dla powstrzymania epidemii. Wprowadziliśmy ograniczenia dotyczące transportu i pracy w galeriach handlowych. Zostaną w nich otwarte kioski, sklepy spożywcze i takie, gdzie można kupić środki czystości- mówił Szumowski o przestrzeganie kwarantanny.
Czytaj także