18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie można jej wyleczyć

SUPERBAKTERIA w Polsce. Jest pierwszy potwierdzony przypadek

07.04.2021  19:00
Superbakteria New Delhi
Superbakteria New Delhi Fot: Gorodenkoff/Shutterstock

Superbakteria w Polsce! Słynna New Delhi objawiła się w święta Wielkanocne - na jednym z polskich oddziałów pojawił się pierwszy, zakażony nią pacjent. Wszyscy pamiętamy, jak szybko od momentu pojawiania się w kraju pacjenta zero z koronawirusem - rozwinęła się straszna pandemia. Zdecydowanie nie mamy sił i środków do walki z dwiema zarazami naraz.

Superbakteria New Delhi w Polsce to skrajnie zła wiadomość. Jest to bowiem przede wszystkim przeciwnik oporny na wszelkie antybiotyki - jeśli takie bakterie skolonizują świat, ludzie znów będą na zwykłe infekcje umierać nader często. Wyobraźmy sobie powrót do świata bez działających antybiotyków - jest to realny pogrom. Już teraz, bez skutecznego leku na Covid-19 - widzimy, jak źle jest, kiedy nie znamy rozwiązania naszego kłopotu.

Superbakteria New Delhi jest bardzo, ale to bardzo groźna dla naszego zdrowia i życia. Tym mocniej martwi nas fakt, że pierwszy jej przypadek został odkryty w święta w naszym kraju. Ów patogen, podobnie jak wirus, który zamknął nas w domach na ponad rok - odpowiada m.in. za wyjątkowo groźne dla zdrowia zapalenie płuc. Dodatkowo może powodować - zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Niestety, nie znamy metod skutecznego jej leczenia.

Superbakteria New Delhi w Polsce

Gdzie pojawiła się superbakteria? Lekarze z 22 Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego zdiagnozowali u jednego z pacjentów chorych na Covid-19 - także superbakterię New Delhi. Rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól przekazał, że „przeprowadzenie pełnego postępowania epidemiologicznego” jest wręcz konieczne w takim przypadku. Za badanie okoliczności tej sprawy odpowiedzialny jest Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej.

Z uwagi na taką patową sytuację, szpital w Ciechocinku wstrzymał przyjmowanie nowych pacjentów, co jest bardzo rozsądną decyzją. Teraz wszystkie osoby przebywające w placówce, zostaną przebadane na obecność bakterii New Delhi. Wyniesienie jej z murów szpitala byłoby tożsame z wielką tragedią - być może ponownie nie tylko dla naszego kraju, ale również dla całego świata.

Pacjent, u którego wykryto to zakażenie - trafił do szpitala w świąteczny weekend. Żaden z 26 obecne przebywających w placówce pacjentów - nie jest na szczęście w stanie krytycznym. Trzymajmy kciuki, by ta nowa bakteria niedługo nas nie zalała. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze