18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Parszywy wyrok

Sąd skazał 17-latkę za Strajk Kobiet. Zaskakujący wyrok

25.02.2021  17:12
Nastolatka została ukarana przez sąd
Nastolatka została ukarana przez sąd Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Do tej pory polski wymiar sprawiedliwości uniewinniał osoby, które łamały rządowe restrykcje. Niedawno pierwszy, kontrowersyjny wyrok wydał Sąd Rejonowy w Limanowej. 17-latka, która zorganizowała Strajk Kobiet, usłyszała zaskakującą decyzję.

Nastolatka, która zorganizowała w październiku antyrządową demonstrację, była ścigana przez policję, sanepid, a następnie sąd. Wymiar sprawiedliwości uznał, że odpowiada ona za złamanie przepisów zakazujących aranżowania zgromadzeń powyżej pięcioosobowego limitu.

Jak przekazała "Gazeta Wyborcza", sąd uniemożliwił obronę młodej kobiecie, a o rozstrzygnięciu została poinformowana listownie. Sędziowie ukarali 17-latkę naganą i zwolnili z pokrycia kosztów rozprawy.

Dowiedziałam się o wszystkim z listu, który przyszedł do domu. Śmieję się, że to prezent, bo wyrok zapadł na trzy dni przed moimi 18. urodzinami - informuje nastolatka.

Nastolatka odwołała się od wyroku wymiaru sprawiedliwości. Jak twierdzi, nie uważa by była czemukolwiek winna. Podczas marszu wszyscy uczestnicy mieli założone maseczki oraz zachowywali wymagany odstęp.

Kontrowersyjny wyrok w sprawie Strajku Kobiet

Wyrok skomentował dr Mikołaj Matecki, który decyzję sędziów uznał za kontrowersyjną. Sądy do tej pory uznawały za niekonstytucyjny zakaz organizowania zgromadzeń nałożony przez rząd, jednak tym wydano inny werdykt.

Rozporządzenie, na które powołuje się sąd, jest też niezgodne z zasadą proporcjonalności. Sąd winien zwrócić uwagę, czy całkowity zakaz gromadzenia się nie jest zbyt drastycznym środkiem i czy walka z epidemią COVID-19, wpisana tylko w rozporządzenie, takie działanie uzasadnia. W moim rozumieniu restrykcja ta jest sprzeczna z Konstytucją - stwierdził Małecki.

Niedawno "Gazeta Wyborcza" poinformowała o kolejnych przesłuchaniach w sprawie antyrządowej demonstracji, która odbyła się w Limanowej. Miasteczko nazywane "małopolskim bastionem PiS-u" może wkrótce zasłynąć z prorządowego działania wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze