18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Chrum chrum chrumk! (tłum. "żegnajcie")

Całkowity odstrzał dzików. Zapadła decyzja

Wojciech Kozicki
12.10.2021  08:51
Całkowity odstrzał dzików w Polsce. Makabryczna walka z ASF
Całkowity odstrzał dzików w Polsce. Makabryczna walka z ASF Fot: Rights Managed/East News/Ardea Picture Library

Masowy odstrzał dzików w Polsce się faktem. Zapadła decyzja, że w kilku powiatach ma nastąpić CAŁKOWITA EKSTERMINACJA i zostaną zabite wszystkie dziki. Czy to jeszcze walka z wirusem ASF, czy już po prostu bezsensowna rzeź i masakra? A poże po prostu myśliwi to świnie?

Dziki w Polsce do wybicia. Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka zapowiedział w rozmowie z PAP, że nastąpi intensyfikacja odstrzału dzików. W kilku powiatach m.in. Wielkopolski i Pomorza myśliwi mają odstrzelić wszystkie dziki. Jednocześnie pochwalił się, że „w ostatnich latach myśliwi w ramach planów łowieckich i w odstrzałach sanitarnych pozyskali 1,2 mln dzików”.

Odstrzał dzików w Polsce zwiększony o 100%. Wygramy z ASF?

Siarka stwierdził, że „nie rozumie fałszywej narracji” (oskarżył o nią Agrounię) mówiącej, że myśliwi nie walczą wystarczająco mocno z wirusem ASF. Podał dane Głównego Inspektoratu Weterynarii i podkreślił jak koła łowieckie realizują plany odstrzału dzików. Przy okazji wyjaśnił, że podstawą bronią w walce z afrykańskim pomorem świń jest bioasekuracja, ale wciąż jej w Polsce brakuje.

Wystarczy spojrzeć na twarde liczby, które potwierdza również Główny Inspektorat Weterynarii. W ostatnich latach, tzn. od wejścia w życie przepisów dotyczących walki z ASF, myśliwi pozyskali 1,2 mln dzików. W roku łowieckim 2020-2021 odstrzelono 380 tys. dzików, a rok wcześniej było 414 tys. Odstrzały przyspieszyły szczególnie w 2019 roku, kiedy umożliwiono polowanie z noktowizją. W 2019 roku w trakcie jednego miesiąca pozyskano 50 tys. dzików. Twierdzenia, że rzekomo koła łowieckie nie realizują planów łowieckich i odstrzału sanitarnego są fałszywe i nie mają kompletnie potwierdzenia w faktach – powiedział Edward Siarka.

Zdaniem Siarki, nie można zabić całej populacji dzików w Polsce, bo skutki byłby katastrofalne dla środowiska naturalnego. Jednak odstrzał dzików w Polsce ma przyspieszyć, a po konsultacji z Naczelną Radą Łowiecką zdecydowano, że w niektórych okręgach plany odstrzału dzików będą podniesione o 100%. Wyznaczono też 7 powiatów, gdzie dziki zostaną CAŁKOWICIE ODSTRZELONE. Mają być to tereny, gdzie znajdują się największe zagłębia hodowli trzody chlewnej m.in. w woj. wielkopolskim i pomorskim.

PZŁ do likwidacji?

Siarka odniósł się także do koncepcji Sławomira Izdebskiego, przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych, który chce likwidacji Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) i powołania w jego miejsce nowej agencji.

Chciałbym jednak przypomnieć, że myśliwi wykonują zadania państwa, ponieważ zwierzyna łowna należy do Skarbu Państwa. Łowczy wywiązują się również ze swoich zobowiązań. Mam wrażenie, że kwestia powstania agencji ma związek z jakimiś kwestiami biznesowymi, a jej stworzenie to wywarzanie już otwartych drzwi - twierdzi Siarka. (PAP)

logo Tu się dzieje