18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronawirus szaleje

Obostrzenia wracają. Epidemia w Polsce DOPIERO SIĘ ROZKRĘCA

08.06.2020  15:11
Koronawirus w Sieradzu. Wracają obostrzenia
Koronawirus w Sieradzu. Wracają obostrzenia Fot: Shutterstock

W weekend padł nowy rekord liczby zakażeń koronawirusem. Teraz wykryto kolejne, potężne ognisko epidemii. Koronawirus dopiero zaczyna siać spustoszenie w Polsce?

Aż 80 osób zakażonych koronawirusem SARS-COV-2 w szpitalu w Sieradzu. Wśród nich jest 45 pacjentów i 35 pracowników placówki. W związku z wykryciem ogniska zamknięto trzy oddziały - nefrologii, kardiologii i diabetologii. Zakażonych przewieziono do szpitala specjalistycznego w Zgierzu.

Niestety, w związku z nawrotem epidemii, władze podjęły decyzję o przywróceniu części obostrzeń dla obywateli. Nowe zasady i restrykcyjne zakazy wejdą w życie we wtorek 9 czerwca.

Obostrzenia wracają

W poniedziałek w Sieradzu zebrał się sztab kryzysowy. Zdecydowano między innymi o ponownym zamknięciu siłowni plenerowych i placów zabaw. Otwarte pozostaną za to obiekty sportowe na wolnym powietrzu. Pracy nie wznowi miejscowe centrum kultury.

Zmiany dotkną też urzędu miasta Sieradza - do Biura Klienta jednocześnie wejść będą mogły tylko dwie osoby. Ponadto prezydent poinformował, że wybory przewidziane na 28 czerwca, prawdopodobnie przeprowadzone zostaną jedynie drogą korespondencyjną.

Sieradz zadbał też o bezpieczeństwo seniorów i podopiecznych MOPS - dla osób tych będą rozwożone do domów posiłki. Zamknięto Dom Pobytu Dziennego i Klub Seniora. Prezydent Paweł Osiewała zaapelował także, by wszyscy mieszkańcy miasta zasłaniali nos i usta nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale też w otwartych przestrzeniach. Przypomniał o zachowania dystansu, myciu i dezynfekcji rąk. Poprosił też o ograniczenie do minimum wychodzenia z domów.

Co z resztą Polski?

Przez dwa ostatnie dni w Polsce odnotowano ponad 1100 nowych zakażeń koronawirusem. Niemal codziennie wykrywane jest też nowe ognisko w różnych częściach kraju. Czy to oznacza, że powrót przynajmniej części obostrzeń czeka całą Polskę?

Sprawę skomentowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Polityk twierdzi, że nie ma powodów do niepokoju - w tej chwili nikt nie planuje ponownie zamrażać kraju.

Mamy do czynienia ze wzrostem zachorowań, ale jednak charakterystycznym, ograniczonym do konkretnych zakładów pracy. Nie mamy skokowego wzrostu, nie mamy problemu jeśli chodzi o dostępność szpitali, respiratorów i odpowiedniej służby zdrowia, więc ja nie powiedziałabym, że zaczęliśmy ten proces zbyt wcześnie

- powiedziała Emilewicz o odmrażaniu i znoszeniu restrykcji.

Dziś nie ma planów cofania się - dodała w rozmowie z Money.pl.

Przeczytaj więcej
Komentarze