18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zielona groza w Polsce

Sinice atakują! Są w wodzie i w powietrzu!

Wojciech Kozicki
14.07.2021  18:49
Zakwit sinic. GiS zamyka kolejne kąpieliska, zakaz wchodzenia do wody
Zakwit sinic. GiS zamyka kolejne kąpieliska, zakaz wchodzenia do wody Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Znowu zakwit sinic w Bałtyku, kolejne kąpieliska zamknięte. Potwierdzono, że z powodu sinic w środę po południu nieczynnych jest pięć nadmorskich kąpielisk w województwie pomorskim. Zamknięte są również kąpieliska położone nad Jeziorem Ostrzyckim i w Kolbudach.

Główny Inspektorat Sanitarny przekazuje nowe informacje na temat stanu wody w Bałtyku. W środę po południu z powodu zakwitu sinic, konieczne było zamknięcie kolejnych kąpielisk nadmorskich: w Lubiatowie pomiędzy wejściem na plażę nr 43 i 44 (gmina Choczewo), Białogórze (gmina Krokowa), Dębkach (gmina Krokowa), Rewie od strony Zatoki Gdańskiej (gmina Kosakowo) oraz Mikoszewie (gmina Stegna).

Sinice w Bałtyku. Mogą mieć destrukcyjny wpływ na zdrowie

Sanepid bije na alarm, że pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody z sinicami. Kontakt z nimi może wywołać niekorzystne reakcje organizmu takie jak np. wysypka, zaczerwienie spojówek, dolegliwości układu pokarmowego, bóle brzucha, gorączka, dreszcze, duszności, rumień skórny, wymioty i biegunka. Wystąpić mogą także pęcherze w ustach, możliwe jest uszkodzenie wątroby. Część objawów może zniknąć w szybkim czasie, ale wszystko zależy ile przebywaliśmy w wodzie z sinicami i ile sinic dostało się do organizmu.

Sinice (cyjanobakterie) mogą tworzyć na wodzie gruby kożuch przypominający rozlaną zieloną farbę oraz wydzielają nieprzyjemny zapach.

Toksyny produkowane przez sinice (hepatotoksyny, neurotoksyny, dermatotoksyny) stanowią zagrożenie nie tylko w wodzie. Jak podaje Medonet.pl, można zatruć się chociażby wdychając powietrze unoszące się nad kąpieliskiem.

Zakwity sinic utrzymują się też w Jeziorze Ostrzyckim w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zlokalizowane na terenie wewnętrznym Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego PGE w Krzesznej. Kąpiel zabroniona jest też na kąpielisku gminnym w Kolbudach – podaje Polsat News.