18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zakaz kąpieli!

Sinice w Bałtyku. Zamknięte kolejne kąpieliska

Wojciech Kozicki
19.07.2020  14:43
Sinice w Bałtyku - które kąpieliska są zamknięte?
Sinice w Bałtyku - które kąpieliska są zamknięte? Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Bałtyk znowu zaatakowany przez sinice, zostały zamknięte kolejne kąpieliska. Ostrzegamy, bliski kontakt z sinicami może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia. Sprawdźcie gdzie obowiązuje obecnie zakaz kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Sinice w Bałtyku zaatakowały już kilka tygodni temu i zamykano liczne kąpieliska. Sytuacja się powtórzyła. Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o zamknięciu w niedzielę w południe kąpieliska Sopot-Kamienny Potok-Koliba. Wcześniej GIS ostrzegał, że nie wolno kąpać się w następujących kąpieliskach: Molo Brzeźno; Dom Zdrojowy Brzeźno; Jelitkowo; Jelitkowo Klipper oraz w Gdyni Redłowie (to kąpielisko jest zamknięte od soboty). W tych miejscach „woda jest nieprzydatna do kąpieli”.

Sinice w Polsce gdzie można się kąpać?

Pozostałe kilkadziesiąt kąpielisk nad Bałtykiem na razie jest wolnych od sinic i woda nadaje się do kąpieli. Zalecane jest jednak, by śledzić ostrzeżenia i komunikaty GiS, bo sytuacja może się nagle zmienić.

Zakwit sinic utrzymuje się też od kilku dni w jeziorze Dobrogoszcz w powiecie kartuskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko zorganizowane we wsi Dobrogoszcz. W Poznaniu wykryto sinice w popularnym jeziorze Malta – podaje Polsat News.

Sinice to zagrożenie dla zdrowia!

Przypominamy, że sinice (inaczej cyjanobakterie) mogą być groźne dla zdrowia. Chociaż często woda za ich sprawą zmienia kolor na zielony, nie należy ich mylić z glonami! Jak ostrzega poradnikzdrowie.pl, podczas kąpieli w zbiorniku z sinicami, może dojść do zatrucia pokarmowego. Zdarzają się jednak przypadki, gdy kontakt z sinicami kończy się nawet porażeniem mięśni prowadzącym do niewydolności oddechowej.

Sinice wydzielają m.in. hepatoksyny, które uszkadzają wątrobę oraz neurotoksyny mogące doprowadzić do uduszenia. Wydzielane przez nie dermatoksyny mogą spowodować rumień, swędzenie skóry, obrzęk i zapalenie spojówek.

Zobacz także

 

Przeczytaj więcej
Komentarze