18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dramat nad morzem

Sinice znowu zalały cały Bałtyk. Wczasowicze płaczą

06.07.2021  14:39
Sinice pokrywają Bałtyk
Sinice pokrywają Bałtyk Fot: PRZEMEK SWIDERSKI/REPORTER

Morze Bałtyckie powinno być teraz oazą spokoju dla wczasowiczów spragnionych wakacji, ale niestety, nie jest. Sinice regularnie zalewają nasze wybrzeże i tym samym utrudniają życie wszystkim, którzy marzą o kąpielach nie tylko słonecznych.

Morze Bałtyckie jest naszym skarbem narodowym. Nie musimy wyjeżdżać za granicę, żeby radośnie poskakać po falach. Niestety, w tym roku spragnieni odpoczynku urlopowicze nie mają nad Bałtykiem lekko - ciągle i zewsząd atakują ich sinice.

Sinice to niebezpieczne gromady organizmów samożywnych, a kontakt z nimi może wywołać przykre objawy w ludzkim organizmie. Z tej przyczyny, kiedy przypływają na wybrzeże, zaraz zaczyna obowiązywać zakaz kąpieli.

Morze Bałtyckie doszczętnie pokryte sinicami

Czasami latem jest ich nad morzem tak dużo, że mówimy o prawdziwej inwazji - dokładnie tak stało się w tym roku. Lato 2021 to prawdziwy raj dla sinic i piekło dla turystów. Władze muszą więc dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo ludzi - komfortowy urlop schodzi w tym wypadku na plan dalszy.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował właśnie o zamknięciu aż 7 kąpielisk. Z powodu zakwitu sinic nie można kąpać się w Białogórze (gmina Krokowa), Chałupach (gmina Władysławowo), czterech kąpieliskach w Jastarni - "Ogrodowa", "Nadmorska-Plażowa", "Zdrojowa", "Leśna", oraz na Helu - kąpielisko nr 3 "Mała Plaża". 

Warto pamiętać, planując swój wypoczynek, że sytuacja jest dynamiczna – sinice mogą pojawić się w innych nadmorskich miejscowościach – cyjanobakterie szybko się rozprzestrzeniają. Z kolei zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte nawet po upływie doby. O aktualnym stanie wody stale informuje Główny Inspektorat Sanitarny. 

Warto nie pozostawać upartym i realnie nie wchodzić do wody, kiedy jest ona zielona i spieniona. To nie tylko słaba przygoda, kąpiel w takiej glonowej zupie, ale również ryzyko utraty zdrowia w czasie wolnym. Czy ktoś ma ochotę na takie przygody? Chyba niekoniecznie.