18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe informacje z Wuhan

Skąd wziął się koronawirus? Ujawnili raport WHO

Wojciech Kozicki
29.03.2021  11:23
Nowe informacje o koronawirusie - raport WHO
Nowe informacje o koronawirusie - raport WHO Fot: Marek Szandurski/East News

Ujawnili tajny raport WHO dotyczący pochodzenia koronawirusa SARS-CoV-2. Okazuje się, że źródłem epidemii były jednak zwierzęta, a nie słynne laboratorium w Wuhan (Instytut Wirusologii w Wuhan). Czy to koniec teorii spiskowych na temat COVID-19?

Associated Press ujawnia raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na temat pochodzenia koronawirusa SARs-CoV-2. Okazuje się, że teorie spiskowe na temat wydostania się patogenu z wuhańskiego laboratorium, są błędne. Jak wynika z raportu, hipoteza o wydostaniu się koronawirusa z laboratorium w Wuhanie jest "skrajnie mało prawdopodobna", ponieważ koronawirus SARS-CoV-2 przeszedł prawdopodobnie na człowieka z nietoperzy poprzez inne zwierzęta.

Nowe informacje o koronawirusie - raport WHO

Raport WHO nie daje jednak odpowiedzi na wszystkie nurtujące badaczy pytania. Wciąż nie wiadomo, jak wirus zaatakował ludzi i jak w tak zawrotnym tempie dostosował się do szybkiej transmisji między ludźmi.

Agencja Associated Press otrzymała raport od dyplomaty pracującego w Genewie. Wciąż nie jest to finalna wersja raportu. Pojawiły się podejrzenia, że chińskie władze chcą wpłynąć na jego treść, by nie ponieść jakiejkolwiek odpowiedzialności za przyczynienie się do rozwoju pandemii. Wiadomo już, że członkowie międzynarodowego zespołu ekspertów skarżyli się na napiętą atmosferę i presję polityczną towarzyszącą badaniu genezy pandemii Covid-19 w Wuhanie.

Naukowcy zakończyli misję w Wuhanie w połowie lutego, ale publikacja raportu z ich pracy opóźnia się. Początkowo WHO zapowiadała podsumowanie najważniejszych ustaleń jeszcze w lutym, a później - publikację pełnego raportu w połowie marca. W ubiegłym tygodniu urzędnik WHO ocenił, że raport będzie gotowy "w ciągu kilku dni" – podaje rmf24.pl.

Czytaj także
Przeczytaj więcej