18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Idą zmiany

Skandal w polskim Kościele. Kolejny biskup REZYGNUJE

28.06.2021  15:33
Rezygnacja biskupa
Rezygnacja biskupa Fot: KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Biskup Kiernikowski rezygnuje! To kolejny skandal, jaki z całą mocą uderza w polski Kościół katolicki. Czy strefa religijna życia większości Polaków ma szansę się jeszcze unormować?

Kolejny biskup Kościoła katolickiego rezygnuje. Watykan właśnie zakończył postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bpa Zbigniewa Kiernikowskiego. Kapłan, który kierował diecezją siedlecką w latach 2002-2014, złożył wcześniej rezygnację z pełnienia swojej posługi.

Dodatkowo już w poniedziałek Archidiecezja Lubelska poinformowała, że papież ową rezygnację przyjął. Nadeszły czasy, w których polscy biskupi nie mogą już spać spokojnie. W tym momencie Stolica Apostolska dokładnie sprawdza ich nadużycia w Kościele w naszym kraju.

Skandal w Kościele. Biskup REZYGNUJE

Poza biskupem Kiernikowskim już wcześniej konsekwencje były wyciągane wobec arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia oraz Edwarda Janiaka. Sam biskup Zbigniew Kiernikowski swoją rezygnację złożył dokładnie 31 maja bieżącego roku, a Ojciec Święty zaakceptował ją po niespełna miesiącu.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem decyzja o odejściu podyktowana jest osiągnięciem wieku emerytalnego przez kapłana, ale wiele mówiło się też o jego skandalicznych zaniedbaniach. Dotyczyły one przede wszystkim najczarniejszej strony Kościoła - nadużyć seksualnych wobec osoby małoletniej ze strony kapłana diecezji siedleckiej, którą bp Kiernikowski kierował w latach 2002 -2014.

Ze względu na to, że zbliża się data osiągnięcia przeze mnie wieku emerytalnego, złożyłem już na ręce Ojca Świętego Franciszka swoją rezygnację z posługi biskupiej w diecezji legnickiej. Żywię nadzieję, że w niedługim czasie doczekamy się ogłoszenia nowego ordynariusza diecezji legnickiej

- pisał sam bp Kiernikowski.

Na razie nie wiadomo, kto zastąpi biskupa Kiernikowskiego po jego rezygnacji. Myślicie, że Stolica Apostolska da radę wytępić wszystkie przypadki tego rodzaju skandali?

Czytaj także